Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Söyleşi | İskender Köse – Atlas1

Söyleşi | İskender Köse – Atlas1

Kurulduğu günden bugüne 20 milyon m2'den fazla alanı fiber beton donatıları ile donatılandıran ATLAS 1, beton zeminlerde son teknoloji beton parlatma uygulaması ile de en yüksek kalite ve en verimli programı sunarak benzersiz bir müşteri deneyimi yaratıyor. 

Sektörde bulunduğu mevki, fonksiyonel ve çevre dostu uygulamalarıyla endüstriyel zeminlerin her yerinde olan, vizyon ve yenilikçi duruşuyla betona değer katan Atlas1’in kurucusu İskender Köse ile söyleşi gerçekleştirerek Atlas1’i ve uygulamalarını yakından tanıma fırsatı bulduk. 

Atlas1 olarak çevre, insan ve kalite politikalarınız doğrultusunda bize biraz şirketinizden bahsedebilir misiniz? 

Atlas1 olarak bizler, firma ve hizmet mottomuz olan “Geleceği güçlendirme” ve “Değer Katma” prensiplerimize uygun şekilde kalite ve performanstan ödün vermeden mümkün olan en çevreci, tasarruflu ve uzun ömürlü çözümleri pazara sunuyoruz. Üretim ’den, uygulamaya kadar olan her aşamada alanında uzman mühendis kadromuz ve uygulama ekiplerimizle sunduğumuz hizmeti üst seviyede tutmaya önem ve özen gösteriyoruz.

Atlas1’in inşaat ve yapı sektöründe, özellikle endüstriyel uygulamalarda, öncü bir firma olduğunu biliyoruz ancak sektör profesyonellerine hizmet verdiğiniz alanlar ve uygulamalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Fiber donatılarımızla; endüstriyel zeminler -bunlar depo veya üretim tesisi olabilir-, beton yollar, otoparklar ve şap betonları, kıyı ve liman yapıları, tünel betonları gibi onlarca farklı alanda betona değer katıyoruz. Zamandan, işçilikten ve nakliyeden tasarruf ettirmesinin yanı sıra, beton içerisinde üç boyutlu (3D) dağılarak (alt temel kotundan betonun yüzey kotuna kadar) betonu tokluğu, durabilitesi ve darbe dayanımı daha yüksek hale getiriyoruz.

Beton parlatma uygulamamızla; otomotiv, tekstil, üretim tesisi, fabrikalar, metal sanayi, lojistik depolar, kimya sanayi gibi birçok sektörde zemin betonunda eşsiz yüzey performansları, aşınma dayanımları elde edilmesini sağlıyoruz. Garantili uygulamalarımız ve alanın 1 numarası olan kimyasallarımız sayesinde pazarda muadili veya eşi olmayan bir performans ve estetik sunuyoruz.

Hizmetleriniz hakkında daha detaylı bilgi almak isteriz. Beton Parlatma nedir, hangi alanlarda tercih edilmekte, uygulamanın yapılması ile projelere ne gibi katkılarda bulunulmaktadır? Bir yatırımcı, yüklenici veya proje yöneticisi projeye neden Beton Parlatma uygulaması yaptırmalı? 

Beton Parlatma özel yüzey silim makineleri ve elmas taşlarla düzgün olmayan, performansı düşük ve bozuk yüzeyli beton zeminlerin sırasıyla kazıma, honlama ve parlatma basamaklarıyla aşınma dayanımın arttırılıp; C2 (CreteColors) ürünleriyle tozumazlık ve kaymazlık gibi özellikler kazandırılarak mermer ve granit parlaklığına ulaştırılmasıdır. Beton parlatma kesinlikle bir yüzey kaplama yöntemi değildir, beton zemine çevreye zararlı hiçbir kimyasal uygulanmaz. Bu yüzden tamamen çevre dostu, çok uzun ömürlü ve ekonomik zeminler elde edilir.

C2 Crete Colors firmasının betona nüfuz eden, pompayla püskürtülerek tatbik edilen, betonun üst kotundan başlayarak 8 mm’ye kadar olan iç bölgesinde girdiği reaksiyonla betonu sırlar, yoğunlaştırır ve 20 yıla kadar tozumayan bir yüzey elde edilmesini sağlar. Müşterilerimize sunduğumuz GlossLityum sistemimizle %500’e kadar yüzeyin aşınma dayanımını arttıran zeminler elde edebiliyoruz. 

Böylelikle uzun yıllar çok düşük bakım maliyetleri ile kullanılabilecek bir yüzey elde ediyoruz. Sunduğumuz bu teknik avantajların yanında parlak beton yani yansıma ise tamamen ücretsiz olarak kendiliğinden oluşmuş oluyor.

beton parlatma uygulaması

Uygulamanın insan ve çevre sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunmakta mıdır? 

Kullandığımız tüm kimyasallar LEED uyumlu ve çevre dostudur. İlaveten sektörde gıda uyumluluk sertifikalarına sahip olan tek firma olduğumuzu söyleyebiliriz.

Betonun her alanındayız dediniz. Fiber Donatı hizmetinizle Atlas1 olarak sektöre sunduğunuz hizmet hakkında bilgi alabilir miyiz?

Pazara sunduğumuz fiber donatılarımızın hesap raporları ve süpervizörlük hizmeti de dahil olmak üzere hem tedarikini hem de mühendislik hizmetini üstleniyoruz. Üstelik tüm bu hizmeti geleneksel yöntem olan çelik hasırdan çok daha düşük maliyetlerle sağlıyoruz.

Fiber donatıların projelere katkıları, genellikle tercih edildiği proje tipleri hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz? Bir mühendis, yatırımcı, yüklenici veya proje yöneticisi beton uygulamalarında neden fiber donatılardan yararlanmalı? 

Endüstriyel bir yapının belki de en önemli yapı taşını beton zeminler oluşturuyor. Zeminlerde ortaya çıkan problemler ne yazık ki diğer bileşenlerdeki kadar kolay giderilemiyor. İşte bu problemlerin başında da çatlaklar geliyor. 

Bilindiği üzere beton çatlama eğiliminde olan gevrek bir malzemedir. Basınç dayanımı oldukça yüksek olmasına karşın çekme dayanımı çok sınırlıdır. İşte bu sebeple betonda donatıya ihtiyaç duymaktayız.  Endüstriyel zeminlerde veya bunları genel olarak büyük yüzey alanlı betonlar olarak sınıflarsak, bu tip betonlarda çatlama eğilimi çok daha yüksek olmaktadır. Fiber donatıların ise çatlak kontrolü mükemmel derecede yüksektir.

Kullanıldığı yerler ile ilgili kısaca; ağır yüklere maruz kalacak ve elastik zemine oturan tüm döşeme betonları ile tünel betonlarında kullanıma uygundur diyebiliriz.

güçlü betonlar için fiber donatı

Beton Parlatma ve Betonfiber hizmetleri dışında Atlas1 olarak sunduğunuz başka bir inovatif çözüm var mıdır?

Tıpkı fiber donatılar ve beton parlatmada olduğu gibi yine sorun çözen bir ürünümüz olduğunu belirtebiliriz. Gururla söylemek isteriz ki, Dünya’nın 1 numaralı soğuk derz profili üreticisi olan HCJ’nin Türkiye distribütörlüğünü yaklaşık 3 yıldır yürütmekteyiz.

Eski dübel (dowel veya dikiş donatı) teknolojisi kullanan düz profiller yerine; yeni nesil Cosinus Slide soğuk derz profilleri ile şimdiye kadarki en iyi yük transferi sistemini sunuyoruz. Şok ve titreşimsiz forklift tekerleği geçişleri sağlayan Cosinus Slide Joint (Soğuk derz profili) sayesinde forklift operatörleri de daha konforlu bir deneyim yaşayacaklar ve verimlilik hiç olmadığı kadar yükselecektir.

Ayrıca, beton yüzeyler ve hatta genel olarak çimento esaslı yüzeyler için koruyucu kimyasallarla ilgili Ar-Ge çalışmaları devam eden birkaç ürünümüz de mevcut. Yakın zamanda çok iyi karşılık bulacağına inandığımız bu ürünlerimizi de pazara sunmuş olacağız.

projelerde derz profili

Atlas1 olarak yeni yılda da uygulamalarınız ve hizmetleriniz konusunda başarılar dileriz. Tecrübeli bir yapı sektörü profesyoneli olarak, son 2 yıldaki global olumsuz süreçlerin yavaş yavaş bitmesini umduğumuz 2022 yılının Türkiye’de ve uluslararası pazarda yapı sektörü özelinde nasıl geçeceğini öngörüyorsunuz? 

Hem malzeme tedariki hem de imalatlar açısından elbette sorunlar yaşandı ve yaşanıyor. İnşaat sektörü bir bütün olarak birçok paydaşa sahip ve oldukça büyük bir sektör, hatta belki de lokomotif diyebiliriz.  Elbette bu büyük pastanın kendi içindeki bazı bölümlerinde yavaşlamalar oldu. Ancak özellikle üretimin olduğu Endüstriyel tesisler hiç hız kaybetmeden devam etti.

İnanıyoruz ki önümüzdeki dönemde de aynı hızla hatta belki artarak yoluna devam edecektir. Önümüzdeki süreçte global problemlerde de iyileşmeler olacağını düşünüyor ve olumlu etkiler görülmeye başladığında da çok büyük bir ivme ile büyüme kaydedileceğine inanıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?   

Bu güzel söyleşi için teşekkür ederek, kapanışı izninizle şu şekilde yapmak istiyorum.

Endüstriyel Zemin ve Tünel Betonlarındaki çözüm ortağınız olarak; tüm gücümüz ve tecrübemiz ile çalışmaya devam ediyor, sektördeki tüm yenilikleri pazara sunuyoruz. Bizi takip etmeye devam edin!