Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Duvarlarda Malzeme Seçimleri

Duvarlarda Malzeme Seçimleri

Tasarım trendlerinin çeşitlerinin artmasıyla birçok farklı dokuda karşımıza çıkan duvar kaplamaları hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Duvarlar için seçimler yapılırken, mekânın yapısal özellikleri, kullanılan aksesuarlar ve mobilyalar dikkate alınarak malzeme tercihlerinde bulunulmalıdır. Yaşam alanlarımızda kusursuz mekanlar yaratmak istiyorsak mutlaka duvar tasarımına gereken önemin verilmesi gereklidir. Çünkü duvar yüzeylerinde yapılabilecek en küçük değişikliklerle bile, mekanınızın bütün ambiyansını değiştirebilirsiniz. Günümüzde duvarlarda; tuğla, kerpiç gibi malzemeler ile ahşap, mermer, alçıpan, taş, beton, boya ve seramik çeşitleri kullanılsa da, en çok tercih edilen malzemeler olarak boya, duvar kağıdı ve paneller sayılabilir. Bu malzemeler farklı özelliklere sahiptir. Peki, bunlar nerelerde ve nasıl kullanılır? 

salon duvarlarında ne kullanılmalı

Duvarda Seçilen Malzemenin Mekân Tasarımındaki Önemi 

Duvar kaplama malzemeleri, yaşam alanlarının tasarımında sahip olunmak istenen atmosferini yaratan en önemli tamamlayıcılar olarak mekanların olmazsa olmazlarındandır. Sürekli yenilik gösteren, mekân tasarım anlayışını arttıran ve onlarca ürün çeşitliliğiyle karşımıza çıkan farklı duvar kaplama malzemeleri görmekteyiz. Duvarlarda tercih edilecek malzeme seçimini yaparken; uygulanacak olan yüzeylere ve malzemenin özelliklerine dikkat etmeliyiz. 

duvarlar için öneriler

Duvarda Malzeme Seçimlerinde Nelere Dikkat Edilmeli

Dinamik ve konforlu alanlarda vakit geçirmek isteyenler için duvarlarında yer verebilecekleri malzeme tercihlerinde özellik, desen ve renk açısından birçok farklı ürün alternatifi bulunmaktadır. 

duvar panel önerileri

Duvar Panelleri ile Pratik Çözümler

Yüzeylerinde birbirinden farklı görünüm, doku ve tasarımlara sahip duvar panelleri yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilen duvar malzemelerindendir. Günümüzün gelişen dünyasında, sunulan sınırsız renk ve birbirinden farkı desen alternatiflerini, sağlamlık ile birleştiren duvar panelleri; yapı sektörünün sıklıkla tercih edilen malzemeleri arasında en başta geliyor. 

duvar kağıdı ile tasarım önerileri

Duvar Kâğıdı ile Duvar Kaplama

Duvar kağıtları, duvar uygulamalarında her zaman tercih edilen dekoratif bir ürün tipidir. Bu kadar çok tercih edilmesinin nedenleri; renk ve desen seçeneklerinin fazla olması, hem fonksiyonel hem de tasarım olarak güzel gözükerek yer aldıkları mekanın atmosferini değiştirebilmeleridir. Duvar kağıdı ile kaplanacak yüzeyin, temiz, mat ve pürüzsüz olması gereklidir. Duvar kağıtları sayesinde, duvarlar hem daha renkli hem de daha farklı bir görünüm elde ederek yaşam alanlarını baştan yaratabilir. 

duvarlarda duvar boyası

Bir Klasik Olarak Duvar Boyaları

Yaşam alanlarımızı daha iyi bir noktaya taşımak için boya da sık tercih edilen duvar malzemelerden biridir. Duvar boyasını tercih ederken pek çok detaya dikkat etmemiz gerekir. Sadece renge odaklanmak yeterli değildir. Bir duvara her boya uygulanmayabilir. Bunun nedenleri arasında uygulama yapılacak yüzeyin özellikleri, boyanın özellikleri, odanın havasının rutubetli olması vs. gibi detaylar yer almaktadır. Boya malzemesini seçerken tüm bunlara dikkat etmemiz gereklidir. 

duvarlarda seramik kaplamalar

Seramik Kaplamalar ile Klasik Görünümler

Seramik kaplama, son günlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Yaşam alanınızın çok daha modern görünmesini etkilemesiyle birlikte birçok avantajı da bulunmaktadır. Sağlamlığı, yangına karşı korunaklı olması, tasarım seçenekleri ve çevre dostu olmasıyla seramik kaplamalar, duvar yüzeylerinde en çok tercih edilen malzemelerden biri olmaktadır. 

duvarlarda taş kaplama

Doğal Taş ile Eşsiz Mekanlar 

Duvarlarda, doğal malzemelerin kullanımı farklı olmasıyla dikkat çekmiştir. Her yaşam alanına ve tasarıma kolayca uyum sağlayabilmesi ile, duvar yüzeyleri için sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle modern duvar tasarımlarında, mekâna estetik ve dinamik bir atmosfer etki yarattığını görmekteyiz. 

duvarlarda tuğla kullanımı

Tuğla ile Sıcak Atmosferler

Son zamanlarda, endüstriyel tarzı ve tasarımlarıyla tercih edilen diğer bir malzeme tuğladır. Yer aldığı mekanlara tarihi ve geleneksel dokusuyla doğal ve çabasız bir şık görünüm sunan tuğla, yaşam alanlarında eşsiz atmosferlerin oluşturulmasında oldukça etkilidir. 

Duvarın tasarımdaki etkisinin ne kadar fazla olduğunu, yaşam alanlarımızdaki büyük rolüyle birlikte hayatlarımıza etkisinin fark edilir olmasıyla aynı zamanda malzeme seçiminin ise önemini, tercih ederken nelere dikkat etmemiz gerektiğini yazımızla birlikte, bazı sorularınızın cevap bulduğunu düşünmekteyiz. Duvar malzemesi tercih yaparken sektörün birçok markasını bir araya getiren sektörel kaynak Yapı Kataloğu’nda duvar malzemelerinin yüzlerce çeşidini bir arada bulabilirsiniz.

 

Kaynakça: archdaily.com