Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Güçlen Tekeli

Adana'nın en elit semtlerinden Hayal Park karşısındaki 2073 m2 arazi üzerinde geliştirilen Diva Residence, Adana'nın en özgün, şık ve iddialı markalı konut projesi olarak tasarlandı. Güçlen TEKELİ Mimarlık tarafından detaydan bütüne mükemmeliyetçi bir anlayışla tasarlanan proje; Konut - residence ve içerisinde barındırdığı birçok sosyal donatı; teras kafe, spor salonu, sauna, spa merkezi, çocuk oyun alanları, teras havuzu, açık kapalı otoparkları, peyzaj alanları ve iş merkezinden oluşmaktadır. 

Proje ekibininn ve danışmanların konut üzerine çok yoğun ve uzun yıllara dayanan tecrübesi tasarım için altyapıyı oluşturmuştur. Tasarım sürecinde tüm disiplinlerle ortak ve yoğun mesailerle çözümlere yönelik tartışmalar gerçekleştirilmiştir. Prensip gereği ekip olarak birden fazla tasarımla işverenlere sunum yapan Güçlen Tekeli Mimarlık, sunumların eksiksiz olması konusunda oldukça özen göstermekte ve olgunlaşmış önerilerle tartışmaya başlamaktadır. Bu uygulamada kolaylıklar sağladığı gibi doğruya ulaşma konusunda avantaj sağlamaktadır.

Projedeki sosyal alanlar ve tasarımsal öğelerin özel imalatları için mekanik çözümler, taşıyıcı çözümleri ve detaylar tüm disiplinlerce ortak değerlendirilerek belirlenmiş, bu sayede proje süreci uzun soluklu ve detaylı bir süreç olmuş, projelendirilen her detay üzerinde özellikle uygulamaya yönelik olası problemlerin senaryoları üretilmiş ve çözümleri sunulmuştur. Dolayısıyla proje, uygulamada değişikliğe uğramadan uygulanmıştır.

Projelerinde -Farklı ne yapabiliriz? Sorusundan ziyade -Faydalı ne yapabiliriz? Düşüncesine yoğunlaşarak kullanıcının hayatını kolaylaştıracak, aktivitelerini çeşitlendirecek çözümlere ulaşmayı hedefleyen Güçlen Tekeli Mimarlık, bu projesinde “az sayıda” konutlarda sosyal olanakların nasıl çeşitlendirilebileceğine çalışmıştır. Komşuluk ilişkilerini daha aktif yürütebilmeyi hedeflemiştir. Apartman içerisinde komşuların kaliteli etkileşimde bulunabileceği sosyal donatılar; teras kafeterya, teras havuzu, spor salonu, sauna, buhar odası, Türk hamamı, çocuk oyun alanı, bahçe alanları, açık spor alanı kurgulanmıştır. Bölgenin en büyük market zincirinin projenin ticari kısmında bulunmasını sağlanmıştır. Açık otopark ve her bir daire için 2 araçlık kapalı otopark kurgusu yapılmıştır. Bunlar, fazla sayıda ve yoğun dokuda olmadan da 24 daireli bir blok için sunulabilecek yaşam etkinliklerini ve komşuluk ilişkilerinin önemini anlatabilmek ve ne gibi imkanların sunulabileceğini göstermek açısından çok önemli bulunmuştur.