Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Nita Mimarlık

  • 2015

Expo 2016 Antalya Expo Kulesi Mimari Proje Yarışması’nda 1.lik ödülünü NITA kazanmış ve proje 2015 yılında hayata geçirilmiştir. 
 
Antalya EXPO 2016, Antalya ili, Aksu ilçesi Aksu çayı ile Tehnelli Deresi arasında kalan alan içerisinde gerçekleşmiştir. Sergi alanı Antalya – Alanya karayolunun 22. Km’sinde, Antalya Havalimanına ise 8 km uzaklıktadır. 
 
NITA tarafından etkinliğe özel tasarlanan kule tasarımında ana kaygı, Antalya’yı temsil eden ve expo temasından izler taşıyan simgesel bir yapı oluşturmaktır. Antalya’yı gezmeye Üç Kapılar’dan başlanır. Expo alanını gezmeye ise expo kulesinden başlanacaktır. Tasarımda Üç Kapılar’dan ilham alınmıştır. Kulenin 3 ayrı terası, 3 ayrı kapıyı temsil etmektedir. EXPO 2016 Antalya “Çiçek ve Çocuk” teması ve “Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” sloganı ile tüm dünyayı kucaklayacaktır. Bu noktada, Antalya’nın diğer bir simgesi olan palmiyeler de projeye ilham kaynağı olmuştur. Palmiyelerin gökyüzünü kucaklayan dalları, çocukların sevinçle açılan kollarını andırırken tasarıma yön vermiştir. Palmiyenin açılan dalları, üç kapı teraslarına farklı açılar vermiştir. Böylelikle Antalya’nın 360 derece seyredilebilmesi hedeflenmiştir.
 
Expo 2016 Antalya Kulesi, belirlenen expo kule alanının şelaleye en yakın, girişe en uzak noktasına konumlandırılmıştır. Böylelikle expo girişinden gelen insanların insan ölçeğinde kütleyi tam olarak algılanması sağlanmıştır. Kule seyir teraslarına çıkıldığında ise kullanıcılar Antalya şehrini 360 derece gözlemleyebileceklerdir. Kule şehir merkezinden, Antalya – Alanya hattından çok rahat bir şekilde fark edilecektir. Kule teraslarının kullanımı farklı mevsim kurgularına ve hava koşullarına uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Kule seyir alanları kapalı ve yarı açık mekan olarak 1.kat ve asma katlardan, açık mekan olarak da gezilebilir çatı teraslarından oluşmaktadır. Çatı penceresi yaz ve kış aylarında kapatılarak klima sistemine olanak sağlayıp, güneş ışığının içeri süzülmesine izin vermektedir. Bahar aylarında ise bu pencere açılır kapanır olarak kullanılabilmekte, doğal havalandırma ve doğal ışık geçişine olanak sağlamaktadır. Ayrıca yapı cephesine uyumlu güneş kırıcılar yapı içerisine kontrollü güneş ışığı girişini sağlamaktadır. Ana betonarme çekirdek üzeri ise solar enerji panelleri ile kaplanmıştır. Böylelikle binanın kendi enerjisini üretmesi sağlanacaktır.