Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Zaha Hadid Architects

Slovakya’da Bratislava şehir merkezinin güneydoğusunda bulunan Sky Park, şehrin terk edilmiş endüstriyel sanayi bölgesinin yeniden geliştirilme planının önemli bir parçası oldu. Zaha Hadid Mimarlık tarafından tasarlanan proje, terk edilmiş bir bölgeyi şehrin tramvay ve otobüs ağlarına bağlı 55.000 m2 ofis ve perakende alanı ile birlikte 20.000 m2'lik yeni bir halka açık parka ve 700'den fazla daireden oluşan topluluğa dönüştürüyor.

Yeşil alanlarıyla ön plana çıkan proje tarihi dönüm noktası ile doğayı birleştiriyor.

Kulelerin akıcı mimarisi, cömert yeni yaşam alanları ve çekici ortak alanların yanı sıra konut, iş, alışveriş, özel işlevler ve eğlence gibi kentte işlevsel olarak kullanılan çeşitli alanlar organik bir şekilde entegre edildi.

ZHA stüdyosunun mimarlarının yanı sıra, Townshend’in peyzaj mimarları da tasarım ve peyzaj çalışmalarına dahil oldu. Tamamlanan ana plan, sonunda oyun alanları, amfi tiyatro, piknik alanları, koşu parkurları, spor sahası, köpek bölgesi ve meyve bahçesi dahil olmak üzere yeni topluluğu ile gelişip büyümesi hedefleniyor.

Altyapı ve tedarik işlevlerinin mümkün olduğunca uygun şekilde yer altı alanlarda konumlandırılması, planlamacıların bu projenin yeşil alanlarını alışılmadık derecede cömert hale getirmelerine imkân tanıdı. Böylece çeşitli ilgi alanları için geniş bir seçenekler sunan büyük bir rekreasyon alanı yaratmak mümkün oldu.

DÖRKEN de, cephe örtüsü DELTA®-FASSADE 50 ve yeşillendirmeli çatılara özel DELTA®-FLORAXX TOP ürünleriyle cephelerin ve yeşil alanların yaratıcı proje unsurlarının fonksiyonel güvenilirliği ve kalıcılığına önemli bir katkı sağladı. Projenin temel duvarları da, DÖRKEN’in yüksek performanslı Jeokompozit koruma ve drenaj sistemi DELTA®-TERRAXX’ın koruması altında.