Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Söyleşi | Sika Yapı Kimyasalları Genel Müdürü Turgay Özkun | Sika

Söyleşi | Sika Yapı Kimyasalları Genel Müdürü Turgay Özkun | Sika

Sürdürülebilir değerler yaratmaya kendini adamış olan Sika’nın sürdürülebilirlik üzerine yaptıkları çalışmalarını, politikalarını ve geleceğe dair fikirlerini öğrenmek amacı ile Sika Yapı Kimyasalları Genel Müdürü Turgay Özkun ile yapılan söyleşiyi sizlerle de paylaşıyoruz.

Sürdürülebilir bir geleceğin inşasında, sürdürülebilir bir iş dünyasının tesis edilmesi, firmaların bu alandaki faaliyetlerini artırmaları ve dünya ile eş zamanlı bu süreçleri yönetebilmesi daha da önemli hale geldi. Buradan hareketle Sika’nın sürdürülebilirlik politikasının detaylarını paylaşır mısınız?

Değer oluşturmak, çevresel etkileri azaltmak ve sosyal sorumluluk üstlenmek, dünya çapında bir şirket olarak Sika’nın sürdürülebilirlik kapsamında genel vizyonunu oluşturmaktadır. Sika, enerji verimli yapılar ve çevre dostu araçlar için sürdürülebilir çözümler sunarak sorumluluklarını yerine getirmekte, bunun yanında da ticari, sosyal ve ekolojik sürdürülebilirliğini artırmayı amaçlayan çok sayıda projeyi hayata geçirmektedir.

Sika, sürdürülebilir değer yaratmayı sürekli olarak ölçmeye, iyileştirmeye, kendini adamış bir kurumdur. ‘‘Daha fazla değer, daha az etki’’, Sika'nın riskleri ve kaynak tüketimini azaltırken çözümlerimizin ve tüm paydaşlara katkılarımızın değerini en üst düzeye çıkarma hedefimizin parolasıdır.

Altı stratejik hedef Sika’nın sürdürülebilirlik vizyonunun temelini oluşturmaktadır. Bu hedefler; sürdürülebilir çözümler, iklim performansı, topluma katkı, enerji, su/atık ve iş güvenliğine odaklanmaktadır. Sürdürülebilirlik, şirketimizin bütün süreçlerinin arkasındaki felsefeyi oluşturmaktadır. Örneğin; ürün yaratma sürecimizde uzun süredir belirlenmiş kurallardan biri, yeni çıkan bir ürünün mutlaka bir öncekinden daha çevreci olma zorunluluğudur. Kendimize koyduğumuz bu hedef, yıllara sair bir şekilde ürün gamımızın sektördeki en çevreci porföy olmasını sağlamıştır.

Çevresel etkiyi minimuma çekmek, şirketlerin kurumsal kimlik algıları açısından ayrıca önemli. Sürdürülebilir çevre politikanız kapsamında bugüne dek hayata geçirdiğiniz çalışmaları öğrenebilir miyiz?

Dünyada 100 ülkeden fazla operasyon yöneten Sika’da sürdürülebilirlik genel bakış açısı olduğundan ötürü, her ülkeden çok farklı projeleri görmek mümkün. Örneğin; Kolombiya’da sadece iç kaynaklarla bütün üretim döngüsü sıfır atık olacak şekilde tasarlanmış, bu operasyonel yaklaşım bütün dünyada ödüllerle taçlandırılmıştır. Tayland’da ortaya çıkan beton atıkların özel alglerle yeşillendirilerek su altında kaplumbağa koruma alanı oluşturulması, yine çok ses getiren bir projedir. Türkiye’de ise Sancaktepe’de geri dönüştürülmüş malzemeler ile restore ettiğimiz Veysel Karani Parkı; emek, hayal gücü ve iyi niyetle ne kadar güzel işler başarabileceğimizin kanıtıdır.

Projelere ek olarak ürün bazında geliştirdiğimiz çözümler sayesinde prefabrik beton elemanlarda kürlenme süresini azaltarak enerji kayıplarını gözle görülebilecek şekilde azaltan teknolojilerden, biyolojik beton katkılarına kadar çok farklı sistemler üretebilmekteyiz. Ek olarak, beton geri dönüşümü çok daha verimli bir şekilde yapan Sika’nın özel patentli bir teknolojisi geçtiğimiz sene hayat buldu. ‘reCO₂ver’ adındaki bu projemiz; kullanılmış betonda, basit ve etkili bir işlemle kırılarak çakıl, kum ve kireç taşı parçalarına ayrılıyor, bu süreçle aynı zamanda kırık hafriyat betonunun tonunda 60 kg CO₂ bağlanıyor.

Sürdürülebilir bir iş modeliyle yol almanın firmanıza katkıları nelerdir?

‘’Daha fazla değer, daha az etki’’ parolamız sayesinde bütün operasyonlarımızda dünyanın doğal kaynaklarını en az şekilde kullanmak, en az atığı ortaya çıkarmak ve bunu en güvenli şekilde ortaya koymak için sürekli yeni projeler ve sistemler üretiyoruz. Dolayısı ile sürdürülebilirlik mantalitesini hayatlarına katabilen bir şirket olmanın avantajlarını fazlasıyla görmekteyiz. Bu şirketimiz içinde sürekli bir dinamizmi de yanına getiriyor. Global sürdürülebilirlik ekipleri ile beraber sürekli projeler üretilmekte ve bu projeler örnek teşkil etsin diye bütün ülkelerle paylaşılmaktadır. Böylesine büyük bir tecrübe ve bilgi birikimi gerçekten çok az şirkette ortaya çıkabilir diye düşünüyorum.

Sika’nın sürdürülebilirlik ve çevre politikalarına dair önümüzdeki dönemde ne tür atılımları olacak?

Dünyada beton en çok kullanılan malzeme ve inşaat sektörü de en büyük sektörlerden biridir. Betonun üretiminden kaynaklı ortaya çıkan CO₂ salınımlarının belirttiğim hacimlerde ortaya çıkması, dünyamız için büyük bir problem arz etmektedir. Sika olarak özellikle inşaat alanında beton üretimindeki negatif etkileri minimize edecek çözümler üretmeye, mevcuttaki yapıların da yaşam döngülerini tamamlaması ve bu süreleri uzatması için de bakım ve güçlendirme uygulamalarına odaklanmaya devam edeceğiz.

Eklemek istedikleriniz.

Dünyamızın kaynakları sınırlı ve bizim bu sınırlı kaynakları en az şekilde kullanan, çevreye en az atığı oluşturan ve yaşam döngüsünü tamamlayacak projelere imza atmamız gerekmektedir. Bu vizyonu bütün inşaat profesyonellerinin benimsemesi dünyamız için yapabileceğimiz en önemli faydalardan biri olacaktır.