Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Evlerde Giriş Kapısı Nasıl Seçilir?

Evlerde Giriş Kapısı Nasıl Seçilir?

Sonuç olarak, hayata açılacak olan giriş kapısının secimi; seçeneklerin neler olduğundan ve nasıl bir tasarım uygulanacağından daha önemlidir. 

Bunları akılda tutarak, bir giriş kapısını seçerken göz önünde bulundurulması gereken dört temel özellik belirledik; malzeme, stil, renk ve boyut. Ev sahiplerine ve mimarlara ilham vermeye yardımcı olmak için özel ve benzersiz tasarımlara sahip giriş kapıları örneklerini birlikte inceleyelim.

Kullanılacak Malzemelerde Sayısız Seçenek

Ahşap

Bir evin mimari konseptine en uygun malzemeleri belirlemenin ilk adımı genelde doğru giriş kapısını seçmektir. Konsepte uyumluluğu, zamansız olması, doğayı mekânlarınıza katması ve yaşam alanlarında sıcak atmosferler yaratma özelliği ile ahşap; geçmişten günümüze hiçbir zaman popülerliğini kaybetmedi. Hem rustik görünüme sahip, hem parlak ahşap kaplamalı kapılar; estetik görüntüsünün yanı sıra farklı malzemelerle kullanılarak çeşitli şekillerde, kaplamalarda ve stillerde kullanılabilir. Ahşap, uzun ömürlü olmasıyla birlikte sıcaklık değişimleriyle esneyebilmesine rağmen, benzersiz estetik görüntüsü ile mimari atmosferinizi oluşturmaya destek olur. Gelişmiş üretim ve düzenli bakım ile, dış cephede yer alan ahşap giriş kapılar, dayanıklı ve zarif görüntüsüyle kullanıcıların dikkatini çekmektedir.

ahşap giriş kapısı

Cam

Cam ve fiberglas kapılar, manzaraları ve ışığı vurgulamak için mükemmel bir seçim olmasıyla birlikte, modern konut girişlerinde kesinlikle dikkatleri üstüne çekmektedir. Genellikle çelik çerçeve ile birleştirilen bu kapılar, sade ve modern görüntüsünü korurken doğal ışık yansıtıcı olarak da özellik kazanmaktadır. Aynı zamanda, evin iç ve dış mekânlarındaki çizgiyi bulanıklaştırarak, manzaraları ön plana çıkartır. Cam giriş kapıları, transparan özelliği sayesinde ışığın geçmesini sağlarken gizlilik sorununu çözmek ve kolay temizlenebilir olması için renkli, yansıtıcı veya buzlu olabilir. Güvenliği arttırmak için cam filmi, lamine cam veya polikarbonat cam kalkanları ile güçlendirilebilirler.

cam giriş kapısı

Çelik

Bir başka malzeme seçeneği olarak çelik, cam ve ahşaptan daha fazla tasarım özgürlüğü ve dayanıklılık sağlarken, giriş kapıları için en uyarlanabilir ve uygun maliyetli malzeme olarak kabul edilir. Çelik kapılar, genleşme ve büzülme yapmaz, çeşitli hava koşullarına dayanıklıdır ve mükemmel yalıtım sağlar. Pas kaplamalı ‘’ham’’ çelik kapılar, tasarım panelli diğer malzemeler gibi görünecek şekilde yeniden boyanıp tasarlanabilir ise özellikle modern bir endüstriyel görünüm istenen yaşam alanlarında estetik açıdan dikkat çekici olabilirler.

 

çelik giriş kapısı

Kapı Açılma Şekilleri

Pivot

Giriş kapıları estetik özelliklerinin yanı sıra kullanıcıların ve eşyaların rahatça geçiş yapmasına da izin vermelidir. Klasik tek menteşeli kapıya ek olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kapı açma türleri bulunur. Pivot giriş kapıları, modern konseptteki evler için çok doğru bir tercih olacaktır. Pivot kapı, dikey bir eksende dönerek hareketini tamamlar. Pivot mermer, cam ve metal dahil olmak üzere çeşitli malzemelerde mevcuttur. Yükseklik, genişlik ve ağırlık açısından özelleştirilebilir. Pivot giriş kapısı, sofistike donanımı ve basit kurulumu sayesinde estetik bir giriş deneyimi yaşatırken fonksiyonellik ve sınırsız tasarım olanakları sunar.

Çift Kanatlı 

Genellikle Fransız kapılar olarak bilinen çift kanatlı kapılar, geniş ve dikkat çekici bir giriş sağlayabilir. Tek kanatlı kapıları tamamen fonksiyonel olmasına rağmen, çift kanatlı kapıların dikkate alınması gereken çeşitli avantajları vardır. Kullanıcıların mobilyalarını taşımak için kullanışlı olması, büyük bir evde çekici, küçük bir evde ise geniş bir atmosfer yaratmasıyla avantaj sağlar. Tabii ki, daha fazla alan, daha fazla doğal ışık ve pencereler açıldığında daha iyi görüntüler anlamına gelir. Çift kanatlı kapılar, birbirinden ayrı açılan iki tek menteşeli kapı olduğundan, montajı kolaydır. 

Sürgülü Kapı

Sürgülü kapılar, genellikle iç odalar için ayırıcı olarak kullanılsalar bile giriş kapıları için de bir alternatiftir. Sürgülü kapılar, çok fonksiyonel olan, dışa veya içe doğru değil yanlara doğru hareket ederek dış mekânlardan iç mekânlara yumuşak bir geçiş sağlayabilirler. Sürgülü kapılar, benzersiz tasarımı, basit hareketi ve yerden tasarruf sağlayan kullanışlığının yanı sıra yeni teknolojiler sayesinde son derece güvenli olabilir ve verimli yalıtkanlar olarak çalışabilirler.

renkli giriş kapısı

Kapılara Karakter Katan Renkler

Giriş kapıları ya açık renk malzeme ya da beyaz, siyah veya nötr tonlarda boyanmıştır. Bunun yanı sıra giriş kapısına bir karakter katmak için renklerin dokunuşuyla öne çıkarmak eğlenceli ve kolay bir yaklaşım olmaktadır. Cesur renkler dengeli bir şekilde kullanıldığında evin ön cephesini değiştiren estetik ve modern bir giriş yaratabilir ve aynı zamanda yüksek kaliteli bir boya ile uygun maliyetli bir çözümdür. Sonuç olarak, renklerin dokunuşu küçük eforlarla büyük değişiklikler yaratır.

 

ahşap ve renkli giriş kapısı

Büyük Giriş Kapılar ile Evinizi İfade Edin

Giriş kapısının boyu genellikle evin kapı çerçevesinin boyutu ile sınırlıdır ve çoğu standart kapı 203 cm’den daha uzun değildir. Mimarlar ve kullanıcılar modern evlerde geniş koridorlara, yüksek tavanlara ve ferahlığa öncelik verdiğinden, geniş giriş kapıları modern tasarımda bir trend haline gelmiştir. Büyük giriş kapıları daha maliyetli olmasına rağmen, bir konutun görünümünü anında değiştirerek cesur ve estetik bir ilk izlenim yaratır. Bu nedenle, modern ve zarif stili elde etmek için büyük bir giriş kapısı mükemmel bir tercih olabilir.

 

Kaynakça: designboom.com, dezeen.com