ABS Level | Kör Kalıp Sistemi


ABS Hafif Dolgu Kör Kalıplarının 5, 10 ve 15 cm sabit yüksekliklerdeki ‘Level’ serisi ile ticari veya endüstriyel yapılarda betonarme yükseltilmiş döşemeler hızlı, kolay ve son derece ekonomik bir şekilde oluşturulabilir. Geri dönüşümlü plastikten imal edilen kör kalıplar, içinden özellikle kablo tavası ve/veya sıhhi tesisat boruları geçirilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Ürünler metal ayaklı tüm modüler yükseltilmiş döşemelere alternatif olarak kullanılabilir. Ayrıca, normalde 8-10 cm kuru şap ile doldurulacak her ticari alan ‘ABS Level’ kör kalıpları ve buat kapakları kullanılarak betonarme yükseltilmiş döşeme haline de getirilebilir. Bu sayede normalde kaybedilecek hacim, yapının kullanım alanına dahil edilerek özellikle elektrik ve diğer tesisat geçişlerinde değerlendirilebilir.


Aşağıdaki "Teklif İste" butonuna tıklayarak firmaya ABS Level | Kör Kalıp Sistemi ürünü için teklif ve detaylı bilgi talebinizi iletebilirsiniz.


KATTA HAFİF DOLGU
Yapılar içerisinde çeşitli sebeplerle farklı kullanım alanları arasında oluşan kot farkları ABS Kör Kalıpları kullanılarak oluşturulan betonarme yükseltilmiş döşemeler ile giderilebilir. Yapı, sadece kör kalıbın ayaklarına ve üzerine gelecek beton yükü kadar ağırlaşır. Bu sayede ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpla yapılan dolgu, yapının herhangi bir katında yapılabilecek en hafif uygulamadır.

DÜŞÜK DÖŞEME DOLGUSU
Özellikle ticari yapılarda, zemin kat veya podyum alanlarında düşük döşeme yapılması gerekebilir. ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları kullanılarak bu düşük döşemeler en hafif ve pratik şekilde mimari projedeki uygun kota getirilebilir.

PEYZAJ DOLGUSU
Katta yapılacak sert peyzaj uygulamalarında en hafif dolgu olmasına ilaveten uzun vadede çatlama riskini de tamamen ortadan kaldıran ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları peyzaj dolgusu amacıyla da kullanılır.

TERS KİRİŞ DOLGUSU
Teknik veya mimari gerekçelerle kirişlerin tavanda oluşmasının istenilmediği durumlarda kirişler 'ters kiriş olarak' döşeme üzerine yapılır. Bu şekilde oluşan döşemeyi kullanmak için (örneğin; otopark amaçlı) kiriş aralarının hafif bir şekilde doldurulması gereklidir. ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları ile yapılacak uygulama en hafif dolgudur.

TEMEL PABUÇLARI ARASINDA DOLGU
Radye temel üzerinde temel pabuçları arasındaki boşluk ABS Kör Kalıpları kullanılarak doldurabilir. Dolgunun içi boş kaldığı için bu alanlar hem tesisat geçişleri için hem de olası su baskınlarını önlemek amacıyla da kullanılabilir.

OTOPARK RAMPASI
Yapı içinde otopark katları arasında perdeli ve kirişli imalata kıyasla, ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları kullanılarak yapılan otopark rampaları daha ekonomik ve daha hafiftir.

HAVUZ ETRAFINDA DÖŞEME DOLGUSU
Yüzme havuzu düz bir betonarme temel veya kat döşemesi üzerinde inşa etmek, alternatif çözümlere kıyasla çok daha kolay ve ekonomiktir. Yüzme havuzunun perde duvarları inşa edildikten sonra, çevre duvarlar ve havuz perdesi arasında kalan alan ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları kullanılarak doldurulabilir. Oluşturulan bu hafif betonarme döşemenin altına havuza ait her türlü elektrik ve mekanik tesisat da geçirilebilir.

ASANSÖR / MERDİVEN HOLÜ DOLGUSU
Özellikle modüler yükseltilmiş döşeme kullanılan ofis yapılarında, asansör ve kat holü ile ofis arasında oluşan kot farkı ABS Kör Kalıpları kullanılarak en ekonomik ve en hafif şekilde giderilir. Dolgunun içi boş kaldığı için bu alan tesisat geçişleri için de kullanılabilir.

SUBASMAN YAPIMI
Yapının kullanım alanını doğal zemin kotunun üzerinde inşa etmek için ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları kullanılarak çok kolay ve hızlı bir şekilde 'subasman' inşa edilebilir.

BETONARME YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME
ABS Kör Kalıpları kullanılarak oluşturulan betonarme yükseltilmiş döşemelerin içi %95 oranında boş olduğu için modüler yükseltilmiş döşemelere benzer şekilde içinden elektrik/mekanik tesisat geçirmek için kullanılır.

• En ekonomik uygulama: Metal ayak + kompozit levhalı yükseltilmiş döşemelere kıyasla %60’a varan oranda daha ekonomik bir alternatiftir.
• Tesisat geçişleri: Oluşturulan boşluklardan her türlü (elektrik, mekanik vb.) tesisat geçirilebilir, belirli aralıklarda konulacak buat kapakları ile tesisatlara kolayca erişilebilir ve düşük maliyetlerle müdahale edilebilir.
• Yüksek yük taşıma kapasitesi: Şap içinde oluşturulan yüzlerce sütun, kemer ve kubbe sayesinde çok yüksek bir yük taşıma kapasitesine sahiptir.
• Kesintisiz beton yüzey: Diğer yükseltilmiş döşemelerin aksine, oluşturulan yüzey beton olduğu için uygulamayı kaplama türü ve boyutları konusunda sınırlandırmaz.
• Bölme duvar yapımı: Üzerine tuğla-gaz beton-alçıpan vb. her türlü bölme duvar rahatça yapılabilir.
• Kolay ve hızlı kurulum: 100 m2/adam-saat hızla kurulur, herhangi bir kalifiye iş gücü gerektirmez.
• Isı ve ses izolasyonu: Oluşturulan hava boşluğu ısı ve ses izolasyonu sağlar, havalandırılırsa nem ve rutubeti engeller.
• Çevresel fayda: Geri dönüşümlü malzemeden üretilen kalıplar projelere LEED sertifikası puanı kazandırırlar.