ABS Plus | Kör Kalıp Sistemi


ABS Plus, geri dönüşümlü plastikten imal edilen yüksekliği ayarlanabilir tek kullanımlık beton kalıp sistemidir. Her türlü yapıda 300 cm’ye kadar betonarme yükseltilmiş döşemeler oluşturulmasını ve böylece hafif, hızlı, kolay ve ekonomik bir şekilde dolgu yapılmasını sağlar. ABS Plus sisteminin yüksekliği, ayakların önceden projeye göre kesilerek sahaya getirilmesi veya boy olarak sahaya indirilip ayakların ihtiyaca göre yerinde kesilmesiyle ayarlanır. Benzerlerine kıyasla sistemin m2'de iki ayağı vardır, dolayısıyla aşağıdaki avantajlarına ilaveten uygulama kolaylığı, beton ve demir tasarrufu da sağlar. ABS Plus her türlü hafif dolgu uygulaması için kullanılabilir. Bazı kullanım alanları; düşük döşeme dolgusu, peyzaj dolgusu, ters kiriş dolgusu, temel pabuçları arasında dolgu, otopark rampası, havuz etrafında dolgu, asansör/merdiven hölü dolgusu ve subasman yapımı.


Aşağıdaki "Teklif İste" butonuna tıklayarak firmaya ABS Plus | Kör Kalıp Sistemi ürünü için teklif ve detaylı bilgi talebinizi iletebilirsiniz.


KATTA HAFİF DOLGU
Yapılar içerisinde çeşitli sebeplerle farklı kullanım alanları arasında oluşan kot farkları ABS Kör Kalıpları kullanılarak oluşturulan betonarme yükseltilmiş döşemeler ile giderilebilir. Yapı, sadece kör kalıbın ayaklarına ve üzerine gelecek beton yükü kadar ağırlaşır. Bu sayede ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpla yapılan dolgu, yapının herhangi bir katında yapılabilecek en hafif uygulamadır.

DÜŞÜK DÖŞEME DOLGUSU
Özellikle ticari yapılarda, zemin kat veya podyum alanlarında düşük döşeme yapılması gerekebilir. ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları kullanılarak bu düşük döşemeler en hafif ve pratik şekilde mimari projedeki uygun kota getirilebilir.

PEYZAJ DOLGUSU
Katta yapılacak sert peyzaj uygulamalarında en hafif dolgu olmasına ilaveten uzun vadede çatlama riskini de tamamen ortadan kaldıran ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları peyzaj dolgusu amacıyla da kullanılır.

TERS KİRİŞ DOLGUSU
Teknik veya mimari gerekçelerle kirişlerin tavanda oluşmasının istenilmediği durumlarda kirişler 'ters kiriş olarak' döşeme üzerine yapılır. Bu şekilde oluşan döşemeyi kullanmak için (örneğin; otopark amaçlı) kiriş aralarının hafif bir şekilde doldurulması gereklidir. ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları ile yapılacak uygulama en hafif dolgudur.

TEMEL PABUÇLARI ARASINDA DOLGU
Radye temel üzerinde temel pabuçları arasındaki boşluk ABS Kör Kalıpları kullanılarak doldurabilir. Dolgunun içi boş kaldığı için bu alanlar hem tesisat geçişleri için hem de olası su baskınlarını önlemek amacıyla da kullanılabilir.

OTOPARK RAMPASI
Yapı içinde otopark katları arasında perdeli ve kirişli imalata kıyasla, ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları kullanılarak yapılan otopark rampaları daha ekonomik ve daha hafiftir.

HAVUZ ETRAFINDA DÖŞEME DOLGUSU
Yüzme havuzu düz bir betonarme temel veya kat döşemesi üzerinde inşa etmek, alternatif çözümlere kıyasla çok daha kolay ve ekonomiktir. Yüzme havuzunun perde duvarları inşa edildikten sonra, çevre duvarlar ve havuz perdesi arasında kalan alan ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları kullanılarak doldurulabilir. Oluşturulan bu hafif betonarme döşemenin altına havuza ait her türlü elektrik ve mekanik tesisat da geçirilebilir.

ASANSÖR / MERDİVEN HOLÜ DOLGUSU
Özellikle modüler yükseltilmiş döşeme kullanılan ofis yapılarında, asansör ve kat holü ile ofis arasında oluşan kot farkı ABS Kör Kalıpları kullanılarak en ekonomik ve en hafif şekilde giderilir. Dolgunun içi boş kaldığı için bu alan tesisat geçişleri için de kullanılabilir.

SUBASMAN YAPIMI
Yapının kullanım alanını doğal zemin kotunun üzerinde inşa etmek için ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları kullanılarak çok kolay ve hızlı bir şekilde 'subasman' inşa edilebilir.

BETONARME YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME
ABS Kör Kalıpları kullanılarak oluşturulan betonarme yükseltilmiş döşemelerin içi %95 oranında boş olduğu için modüler yükseltilmiş döşemelere benzer şekilde içinden elektrik/mekanik tesisat geçirmek için kullanılır.

• En hafif dolgu: Geleneksel, malzemeli dolgulara kıyasla yapılabilecek en hafif imalattır. Yapıya dolgu yüksekliğinden bağımsız olarak sadece kaplama betonu kadar ilave ağırlık yüklenir. Ayrıca, kalıpların kemer-kubbe formu standart kaplama betonu kalınlığını da azaltır.
• Benzersiz lojistik ve nakliye tasarrufu: Ürünler iç içe geçecek şekilde tasarlanmıştır. Sistem bu sayede benzersiz bir lojistik ve nakliye tasarrufu sağlar. Örneğin, 100 cm’lik dolguda 50 kamyonluk dolgu malzemesi yerine 1 kamyon kör kalıp yeterlidir!
• Çok yüksek yük taşıma kapasitesi: Kör kalıpların oluşturduğu yüzlerce kolon, kemer ve kubbe sayesinde oluşturulan betonarme yükseltilmiş döşeme çok yüksek bir yük taşıma kapasitesine sahiptir; örneğin, 100 cm kesit yüksekliğinde, kubbe üzeri 5 cm beton kalınlığında 55 kN/m2 hareketli yük dayanımı vardır.
• İnşaat süresinde kısalma: Üst katlardaki inşaat devam ederken dolgunun yapılmasına imkan tanır, dolayısı ile ciddi anlamda inşaat süresinde kısalma sağlar.
• Döşeme altı boşluğu: Oluşturulan döşeme altı boşluğundan her türlü tesisat (elektrik, mekanik vb.) geçirilebilir; kolonlar arasındaki net açıklık 59 cm’dir.
• Kolay ve hızlı kurulum: Ortalama 20 m2/adam-saat hızla kurulur. herhangi bir kalifiye iş gücü gerektirmez.
• Rampa yapımı: İstenilen boyda kesilebilen ayaklar sayesinde her türlü rampa yapılabilir.
• Kesintisiz beton yüzey: Oluşturulan yüzey beton olduğu için üzerine daha sonra serbestçe her türlü zemin kaplaması yapılabilir, tuğla-gazbeton-alçıpan vb. bölme duvar oluşturulabilir.
• Isı ve ses izolasyonu: Oluşturulan döşeme altı hava boşluğu ısı ve ses izolasyonu sağlar.
• Radon gazı ve nem bariyeri: Doğal olarak havalandırılabildiği için toprak altında kalan kotlarda doğal havalandırma sağlanırsa radon gazını uzaklaştırır, nem ve rutubet oluşumunu engeller.
• Çevresel fayda: Geri dönüşümlü malzemeden üretilen kör kalıplar, projelere LEED sertifikası puanı kazandırır.