Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Not Mimarlık

  • 2021

İzmir ulaşım ağının ana arterlerine kolayca erişilebilecek konumuyla tüm kente hizmet eden spor tesisi Havuz İzmir, yakın çevresinde gelişen ve artan nüfusun sporla buluşma ihtiyacını karşılamak amacıyla hayata geçirilmiştir. Bisiklet, özel araç veya toplu taşıma ile ulaşımın çok kolay olduğu bina su sporlarına karşı merak uyandırma amacına da hizmet etmekte.

3.200 m² kapalı alana, 200 kişilik seyirci kapasitesine sahip binada, 25 x 12,5 m ebatlarında yarı olimpik 4 metre derinliğinde bir havuz ve sporcuların ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmış bir spor salonu yer alıyor. Güney ve batı cephelerinde güneş kontrol imkanı sunan kabukla çevrelenen yapı, atık bir malzeme olan cam kayalardan yapılan gabion duvarlardan oluşmakta.

Binayı saran kabuk, yarattığı mekansal ve strüktürel zıtlıklarla hayata geçirilmiş özel bir tasarım yaklaşımına sahip. Yapının bulunduğu alanda, arazi düzenlemesi için yapılan ilkel taş duvarlardan esinlenilen kabuk, taş duvarların yeni bir yorumu olarak düşünülmüş.Bütünlüklü görüntüsüne rağmen binlerce küçük parçadan oluşan kabuk, ağır görüntüsüne rağmen yere basmadan yukardan asılı olarak havada kalmakta. Tasarımıyla iç mekana sızan ışığın ve yansımaların yarattığı tekrarlanamaz ve tasarlanmaz atmosfere ulaşmak amacıyla şeffaf tasarlanan kabuk opak bir görüntüye sahip. Işığın kabuktan filtre edilerek iç mekana alınması, yapı kabuğundaki boşlukların konumu, büyüklüğü ve rastgeleliği ile yaratılan aydınlık etki ve ışık gölge oyunları, yapının deneyimlenmesini eşsizleştirmekte.