Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Pasif Ev Projelerinizde Çözüm Ortağınız: illbruck

Pasif Ev Projelerinizde Çözüm Ortağınız: illbruck

Tedarik kesintileri ve jeopolitik faktörlerle tetiklenen enerji fiyatları, 2022’nin ilk çeyreğinde de artışını sürdürdü. Avrupa'da doğalgaz fiyatları geçtiğimiz günlerde rekor tazelerken, varil petrolün fiyatı 115 dolara kadar çıktı. Enerji fiyatlarındaki artış ve tüketicilerin çevre dostu hayat tercihleri, son dönemde yeni bir konsepti öne çıkardı. Sürdürülebilirlik yönüyle ve düşük enerji kullanımıyla öne çıkan pasif evlerin, ısıtma ve soğutmada standart binalara oranla yüksek oranda enerji tasarruf sağladığı tespit edildi.

Sürdürülebilirlik ve düşük enerji kullanımı ile öne çıkan Pasif Ev yapıları, içerisinde ikamet edenlerin konforunu az miktarda enerji ile ısınma ve soğutma yaparak sağlamaktadır. Pasif evlerde kullanılan enerji miktarı, Türkiye’ de bulunan günümüz standart binalarına oranla, ısıtma ve soğutmada %90'lara varan oranda tasarruf sağlamaktadır!

Türkiye'deki sıfırdan yapılan ilk pasif ev adayı olarak öne çıkan Erk House projesi’nde de enerji korunumu ve sürdürülebilirlik ilkeleri öne çıkarılmıştır. KU Architectural Design Studio tarafından mimari tasarım ve pasif ev danışmanlığı yapılan proje, Alman Pasif Ev Enstitüsü'nün standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır.

Enerji verimliliği söz konusu ise pencereleriniz en büyük düşmanınız olabilir. Çünkü en iyi pencere bile uygulanan sızdırmazlık malzemesi kadar iyidir. Bu sebeple planlama evresinde kullanılan ürünler çok iyi düşünülmelidir. Pasif ev projesinde illbruck TP654 Çok Fonksiyonlu Akıllı Şişen Bant 1050 Pa tercih edilmesinin öncelikli sebebi ürünün tamamen enerji tasarrufu göz önüne alınarak Passivhouselar ve netZero ev uygulamaları için üretilmiş olmasıdır.

illbruck TP654 Çok Fonksiyonlu Akıllı Şişen Bant 1050 Pa, pencere ve kapıları şiddetli yağmura karşı sızdırmaz hale getirmek için kullanılır ve yüksek düzeyde hava geçirmezlik, ısı ve ses yalıtımı sağlar. Yüksek performanslı TP654, hava geçirimsizlik değerinin piyasadaki muadillerinin iki katı olması ve yağmur geçerimsizliği 1050 Pascal olması enerji korunumu için önem taşır ve pasif evler için hava sızdırmazlık sınıflandırmasını yerine getirebilir.

Ayrıca kolay kullanımı sayesinde ürün uygulaması yapıldıktan sonra ilave bir silikon çekimi gerekmemektedir. Bu da daha hızlı ve çevreci bir uygulama anlamına gelmektedir.

TP654 illbruck tarafından tasarlanan şimdiye kadar ki en yüksek performanslı hava sızdırmazlık bandıdır.

  • Yağmur ve hava sızdırmazlığı konusunda yüksek performans
  • İyi seviyede termal ve akustik yalıtım
  • Su buharı/nem geçirgenliği  = değişken Sd değeri

Projede doğrama denizlik altı birleşimlerinde hava ve yağmur sızdırmazlığını desteklemek için illbruck ME508 Kendinden Yapışkanlı Membran İç Dış Mekan kullanılmıştır. ME508 değişken SD değeri sayesinde binanın nefes almasını sağlayarak bina içi yoğuşma oluşumunu önlenmiştir.

Bunun yanında pasif ev ölçümlerinde enerji verimliliği testlerini geçebilmek ve bina içi boru geçişleri, elektrik kablo geçişleri gibi hava kaçaklarını engellemek için illbruck SP525 Premium Hibrit Cephe Derz Dolgusu kullanılmıştır.

Ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşılabilir.