Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Yarın Çok Geç | Binalar ve Karbon Emisyonu Dosyası - I

Yarın Çok Geç | Binalar ve Karbon Emisyonu Dosyası - I

İklim değişikliğinin en büyük faktörlerinden olan karbon salımı, atmosfere salınan karbondioksit ve sera gazları ifade eder. Bu gazlarının olağanüstü birikimi, atmosferdeki ısıyı hapseder ve sonuç olarak dünyanın ısınmasına neden olur. Bu durum, bugün bile deneyimlemeye başladığımız sel, kuraklık, kasırga gibi  olağanüstü hava olayları, buzulların eriyerek deniz seviyesinin yükselmesi sonucu karaların sular altında kalması, doğal ekosistemdeki bozulmalar gibi geri dönüşü olmayan felaketlere neden olur. Bu nedenle karbon salımını önemli ölçüde azaltmak, dünyanın yaşanabilirlik seviyesini koruyabilmek adına oldukça önemlidir.  

Yukarıdaki tabloda da görülebileceği gibi karbon salımı pek çok sektörle doğrudan ilişkilidir. Bununla birlikte, binalar, karbon emisyonunun önemli bir kısmından sorumludur. Bu salımların bir kısmı, binalarda yaşayan insanlar ve kullanılan sistemler nedeniyle, diğer kısmı ise yapıların yapım sürecinde ortaya çıkar. Bir binanın inşaat sürecinde hangi aşamalarda atmosfere karbon salınımı yapılır ve bu salımı azaltmak için neler yapılabilir? 

Yapı Malzemelerinin Üretim Süreci 

Yapı malzemelerinin üretimi karbon emisyonun önemli bir miktarını oluşturur. Örnek vermek gerekirse, dünyadaki bütün karbon salımlarının yaklaşık altıda biri yapı sektöründe sıklıkla kullanılan demir, çelik, alüminyum ve çimento üretiminden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, demir, çelik, alüminyum ve çimento da dahil olmak üzere yapı sektöründe kullanılan ürünlerin gereğinden fazla kullanımı azaltmak hatta mümkünse sıfırlamak atmosfere yayılan karbon gazını düşürebilmek yönünde atılabilecek en önemli adımlardan biridir. 

Bunun yanı sıra, yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş olan ya da geri dönüştürülebilen malzemeler kullanmak, karbon salınımı düşük olan yapı malzemelerini tercih etmek bir binanın inşaatı süresinde karbondioksit miktarını azaltmaya yardımcı olur.  

Türkiye’deki yapı sektöründe çimentosuz ve karbon emisyonu düşük yapı malzemeleri üreten firmalardan biri olan CF Prekast hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın. 

Ulaşım ve Taşımacılık

Yapı malzemelerinin üretimi sonrası, şantiyelere taşınması süreci sera gazı emisyonunu artıran maddelerden biridir. 

Bu malzemeleri şantiyelere uzak noktalardan temin etmek karbondioksit salınımını artıracakken yerel kaynaklardan temin etmek bu salımı optimize edecektir.  

İnşaat ve Enerji

Bir binanın yapım sürecinde, şantiyelerde kullanılan ve yüksek enerji gerektiren iş makineleri ve ekipmanlar fosil yakıtlarla çalışmaktadır. Bu yüzden, bu makinelerin çalışması karbon salımına katkıda bulunan maddelerden bir diğerini oluşturmaktadır. Bu noktada, enerji açısından daha verimli iş makineleri tercihinde bulunmak ya da yakıt için yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih etmek karbon salınımını azaltacaktır. 

Atık Yönetimi 

Şantiye süresince ortaya çıkan inşaat atıkların iyi yönetilememesi de karbon miktarını artırmaya neden olur. Bu atıklar için atık yönetim planlarının oluşturularak geri dönüştürülmesi bir binanın yapım sürecinde salınan sera gazını düşürmek için önemli bir adım olacaktır.  

Bu maddeler, bir binanın inşaatı süresince karbon salınımının neden olan süreçlerin ve bu salınımı azaltmak yöntemlerinden yalnızca birkaçı. Yapının henüz tasarlanma ve projelendirme sürecinde dikkate alınacak sürdürülebilir tasarım kriterleri, yeşil bina sertifikalarına uyum sağlama gibi yöntemler de atmosfere salınan karbondioksit miktarının azaltılmasına yardımcı olacaktır. 

____________________________

Kaynaklar: 
Kurnaz, L., (2019)., Son Buzul Erimeden, İstanbul: Doğan Kitap.