Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Mimarlar İçin Sosyal Medyanın Önemi

Mimarlar İçin Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal medya, potansiyel müşterilere ulaşmak için yeni yollar açmadan önce, pazarlama ve reklam çabaları, pazarlama gurusu Seth Godin’in “kesinti pazarlaması” olarak nitelediği kavramla sınırlıydı. Kesinti pazarlaması, tüm istenmeyen reklam biçimlerini kapsar: derginizin düz durmasını engelleyen iş reklam kartlarından, en sevdiğiniz programı kesen TV reklamlarına. Bu tür bir reklamcılık, pazarlamayla ilgili birçok mimarın kafasında kötü bir repütasyon yarattı. Kesinti pazarlamasıyla, bir izleyici, onun gibi olsun ya da olmasın bir pazarlama mesajına tabi tutuluyordu.

Ancak tüketici bu kesintileri engellemek için savunmasız değildir: telefon pazarlamacıları için arayan kimliği, önemsiz e-postalar için spam filtresi, reklamlardan kaçınmak için dijital TV kaydı, uydu radyosu ve fazlasıyla korunma yöntemleri geliştirildi. Ne yazık ki tüketiciler, kesinti pazarlama çabalarını sessize almada uzmanlaşarak pazarlamacıları zor duruma düşürmüşlerdir.

Buna karşılık, sosyal medya araçları izinli pazarlama alanını açtı. İzinli pazarlama, kesintisiz pazarlamanın tam tersidir. İzinli pazarlamayla, potansiyel müşteriler ellerini kaldırdı ve pazarlama çabalarının bir parçası olarak sayılmayı kabul etti. Reklamı sıkıntı olarak görmek yerine, potansiyel müşteriler hedeflenen ve alakalı bilgileri almayı dört gözle beklemektedir. Bu pazarlama şekli, mimari hizmetlerinin de etkili tanıtımının kapısını araladı. Bir izinli pazarlama yaklaşımı ile bir mimar artık, ağ kurmak, ilişkiler kurmak ve güven oluşturmak için sosyal medya araçlarını kullanabiliyor.

Sosyal medya araçları, geleneksel reklamcılık ve pazarlamanın düşük maliyetli ve etkili alternatifleri olabilir. Web öncesi dünyada, geleneksel medya şirketleri, mimarlık firmalarının medyaya yansıtılmasının kapı bekçileriydi. Ancak bugün, potansiyel müşterilere büyük miktarlarda para harcamadan ulaşılabiliyor. Aslında, potansiyel müşterilere hiç para harcamadan da ulaşılabilir. Bu da, küçük firma veya solo mimarlara kalabalık bir pazarda rekabet etmek için yeni yollar sunuyor.

_________________________________________________

Yazı Enoch Sears’ın “Social Media for Architects” isimli kitabından alıntılanarak çevrilmiştir.