Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Dış Mekanlarda Seramik Karo Kullanımı

Dış Mekanlarda Seramik Karo Kullanımı

Neme ve suya karşı en iyi koruma sağlayan zemin ve duvar kaplama malzemelerinden birisi de seramik karodur. Banyo ve mutfak gibi ıslak hacimlerde sıklıkla seramik tercih edilmesinin sebeplerinden birisi de budur.

Yaşam alanlarımıza dahil balkon ve teras gibi neme maruz kalan mekanlarda da seramik rahatlıkla kullanılabilir.

Dış Mekanlarda Kullanılacak Seramik Karo Aşınma Değerleri

Dış mekanlarda seramik karo seçimi yaparken seçilecek seramik karonun aşınma değerine ve kaymazlık değerine dikkat edilmelidir. PEI III, PEI IV ve PEI V değerlerindeki seramik karolar dış mekân kullanımı için uygundur, kullanılacak alanın yaya trafiği yoğunluğuna göre en uygun aşınma değerine karar verilmelidir.

 Dış Cephe Kaplamalarında Seramik Karo Kullanımı

Seramik karolar, dış mekân cepheleri için de oldukça uygundur. Renk, desen ve estetik avantajı yanı sıra ekonomiktir ve donmaya karşı dayanıklıdır. Dış mekan cephelerinde kullanılan boya ve sıvalar yağmur, kar ve soğuktan çabuk etkilenir, zamanla yıpranmalar olur ve çabuk kirlenir. Bu sebeple bir kaç yıl ara ile yeniden sıva ve boya yapılması gerekir. Seramik ile kaplanan dış mekân ve cepheler doğal etkilere karşı yüksek direnç gösterir ve kısa bir sürede böyle bir yenilik, onarım gerektirmez.

Bu blog yazısı Yapı Kataloğu İçerik Ekibi tarafından Rino Seramik Porselen firması için hazırlanmıştır.