Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Melike Altınışık Architects - MAA

  • 2021

Fütüristtik mimarisiyle ön plana çıkan, 369 metre yüksekliğindeki Çamlıca Kulesi, çalışmalarında mimariyi yenilikçi tasarım teknolojileriyle profesyonelce harmanlamayı ilke edinmiş, daha önceki tasarımları ile birçok ödüle sahip Melike Altınışık Architects-MAA tarafından tasarlanmıştır.

Kulenin hemen girişinde yer alan Melike Altınışık Architects - MAA imzasını taşıyan eşsiz parametrik tasarım, Tacer’in üstün üretim teknolojileriyle hayata geçmiştir. Kavisli tavanın şekli, alanı farklı karakterlere sahip bölgelere ayırırken akışkan ve davetkar bir iç hacim yaratıyor. Tavan ve duvarların parametrik tasarımı ahşabın doğal güzelliğini, süregelen ahenkli yapı ile birleştirerek estetik algının tüm sınırlarını zorluyor. Tavandan başlayarak estetik bir akışla duvarda devam eden ve daha sonra zemine kadar uzanıp burada sabit mobilyaya dönüşen tasarım adeta gelen ziyaretçileri kucaklayan ve tekdüzelikten uzaklaştıran bir iç mekân oluşturuyor. Bunun yanı sıra parametrik ahşap tavanın içine entegre edilen aydınlatma elemanları, mevcut tasarımı destekleyerek daha ferah bir iç mekân yaratıyor.

Kulenin giriş holünde; 800 m2’lik alanda 800 adet parametrik şekilde tasarlanan taşıyıcı elemanlar ile 2500 adet birbirinden farklı forma sahip profiller kullanılarak yapılan Tacer Parametrik Ahşap sistem, Tacer’in tecrübeli ekibi, uzman kadrosu ve üretim teknolojisi ile hayat bulmuştur.

Bu sıra dışı tasarımın sahada gerçekleşebilmesi için, üretim ve montaj aşamasında çok titiz bir süreç izlenmiştir. Öncelikle, tasarlanmış tavan ve duvar detayları, algoritmik sayısal tasarım araçları ile kavisli sisteme uygun taşıyıcıların yükü de hesaplanarak dijital ortama aktarılmıştır. Bu yazılım araçları, sadece sisteme kâğıt üzerinde form vermekle kalmayıp, üretimi de belli bir optimizasyona ulaştırmıştır. Son aşamada tüm detaylar çözümlenirken, yazılım, Ar-ge ve uygulama ekipleri bir araya gelerek, Tacer fabrika sahasındaki deneme alanında statik ve sismik değerlerin de kontrol edildiği uygulama denemesi yapılmıştır. Yapılan numune uygulamasının herkes tarafından onaylanması ile birlikte üretim aşamasına tam anlamıyla geçilmiştir. Yapının sahip olduğu özgün form, bilgisayar destekli planlama ve tasarım anlayışı ile basite indirgenmiş, bir üretim ve imalat kılavuzu oluşturulmuştur.

Saha sürecinde çizelgeleme sistematikleri kurularak oluşturulan yenilikçi planlama yaklaşımları, Tacer Parametrik Ahşap Sisteminin montaj ve uygulama optimizasyonunda oldukça önem taşımıştır. Her biri farklı boyda ve geometride olan tasarım elemanları, Tacer tarafından geliştirilen bir kodlama diliyle sistem birleşenlerine ayrılarak yapılan planlama sonucunda montaj sürecinin en doğru şekilde yönetilmesi sağlanmıştır.

İstanbul'un her noktasından gözükebilecek yapının ana giriş ve çıkışları, dormakaba KT Flex döner kapılar ile oluşturuldu. İnce kanopi yüksekliği ile yapının bütünlüğünü ve tasarım anlayışını bozmadan kullanıldığı alana uyum sağlayan döner kapılar, sunduğu maksimum şeffaflık ile iç-dış mekan algısını destekliyor.