Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
SAMET İşbirliği İle Gerçekleştirilen Aura Crea: “Transform: Geleceğin Arayüzleri” Yarışması Sonuçlandı!

SAMET İşbirliği İle Gerçekleştirilen Aura Crea: “Transform: Geleceğin Arayüzleri” Yarışması Sonuçlandı!

Tasarım ve üretim felsefesini, ürünleri ile kullanıcısının hayatını daha konforlu ve kaliteli hale getirmek üzerine inşaa eden Türkiye’nin lider, dünyanın ise en büyük mobilya teknik aksesuarları üreticilerinden SAMET’in desteğiyle gerçekleşen yarışmada katılımcılar, SAMET ürünlerinin, objelerin bir araya gelişini ve hareketini sağlamasından yola çıkılarak
“Transform” temasını ele alarak mekanın ve mekanı oluşturan öge ve objelerin dönüşümünü sağlayan tasarımlar ürettiler.

AURA İstanbul 2022 Bahar Dönemi Sertifika Programı’nda yer alan 18 genç mimar ve tasarımcının katıldığı yarışmanın atölye çalışması SAMET Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Pınar Uçkan’ın gerçekleştirdiği seminer ile başladı. SAMET’in sektör profesyonelleri için ürettiği tasarım ve inovasyon harikası ürünlerinden olan Multi-Mech Mekanik İkili Kalkar Kapak Sistemi ve Flowbox Çekmece Sistemleri öncülüğünde gerçekleşen seminerde Pınar Uçkan, yaşam alanlarımızda görmediğimiz ve de fark etmediğimiz birçok öğenin yaşam kalitemizi ve konforumuzu nasıl arttırabileceğini ve bunu gerçekleştirebilmenin tek yolunun da tasarım ve inovasyon tutkusu olduğunun altını çizdi. Y.Mimar Yılmaz Değer’in “Transfer” başlıklı semineri ile devam eden atölyenin sonunda katılımcılar, SAMET’in ürünlerini “bir formu başka bir forma dönüştürmenin araçları ve arayüzlerinin oluşturulması” amacıyla kullanarak gerçekleştirdikleri proje üretimlerini jüri üyeleri, SAMET yetkilileri ve AURA İstanbul Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla sergilediler.

AURA İstanbul’da gerçekleşen proje sunumlarının ardından jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu Başarı Ödülü kazanan iki proje oldu. Birinci sırada Hilal Bozkurt ve Yasemen Cemre Gürbüz’ün tasarladığı “Kuşluk” projesi yer alırken, ikinci sırada Burak Avcıoğlu ve Selen Erdoğan’ın tasarladığı “Gökyüzünden Yerdeki Çukura” projesi yer aldı. SAMET firması tarafından, jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu başarılı bulunan bu iki grubun üyelerine Paris Maison Object Fuarı Seyahati hediye edilecek. Jüri Özel Ödülünü ise Ayça Atay ve Ege Ak’ın tasarladığı “Yeni Kamusal Mekan Olarak Kentsel Arayüzler” projesi ile İnci Sağırbaş ve Berra Nur Bay’ın tasarladığı “Ekpyrosis: Başı, Ortası ve Sonu Olmayan” projesi aldı. Jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda seçilen bu iki grubun üyelerine SAMET firması tarafından Apple Ipad ve Smart Pen hediyesi verilecek.

Yarışma jürisinde şu isimler yer aldı:

  • Atilla Kuzu ( İç Mimar / Zoom TPU)
  • Celal Abdi Güzer (CAA Mimarlık, Prof. Dr. ODTÜ )
  • Durmuş Dilekçi ( Mimar / Dilekçi Mimarlık, İSMD)
  • Deniz Ova ( Genel Müdür / SALT),
  • Ömer Emre Yavuz ( Dr.Öğr.Üyesi MSGSÜ / Heykel Bölümü ),Serhat Kiraz (Sanatçı-Ressam),
  • Pınar Uçkan (Pazarlama Genel Md. Yrd. / SAMET)