Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Knauf Alçıpan® Safeboard® ile Radyasyona Karşı Kurşunsuz Koruma

Knauf Alçıpan® Safeboard® ile Radyasyona Karşı Kurşunsuz Koruma

Knauf Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen ürün, X-Ray ışınlarının birebir etkilediği sağlık kuruluşlarının röntgen odaları ile mamografi ünitelerinin yanı sıra televizyon stüdyoları ve datacenter’lar gibi çok sayıda radyoaktif ışınım salan cihazların bir arada bulunduğu yapılar için de koruma kalkanı oluşturuyor.

Kurşun levha kadar güçlü kurşunsuz koruma

Alçıpan® Safeboard® kurşun içermemesine karşın 4 milimetre kalınlıktaki kurşun kadar güçlü ve etkin bir ürün. Mekânda bulunan cihazın ya da cihazların tüp voltaj değerlerine göre radyasyondan koruyor, üstelik mamografi üniteleri gibi düşük radyasyonlu (35 kV) mekânlarda tek kat uygulanabiliyor. Bölme duvar ve duvar giydirme uygulamalarında tercih edilen Safeboard® kurşun levhalı duvarlara göre daha hafif olduğu için asma tavanlarda da kullanılabiliyor. Yanı sıra yangına tepki sınıfı “A2-s1,d0” olması sayesinde yangının yayılmasını önlüyor, yüksek yoğunluğu ile standart plakalara göre 6-10 dB daha fazla ses yalıtımı sağlayabiliyor.

Özel Safeboard® Derz Dolgusu ile tam koruma

Kolay işlenebilen, esnek tasarımıyla katlama ve bükme olanağı sunan ürün diğer Alçıpan® çeşitleri ile aynı kolaylıkta monte edilebiliyor. X-ray ışınlarını tutma, esneklik ve yüksek aderans özelliklerine sahip olan Safeboard® Derz Dolgusu ile birlikte uygulandığında tam verim sağlıyor.

Knauf Safeboard®, EN 520'ye göre DF tipinde ve DIN 18180'e göre GKF tipinde radyasyondan korunma ek özelliğine sahip. Haber merkezleri gibi yüksek teknoloji ürünü cihazların bulunduğu alanlardaki radyasyona karşı da çözüm sunan Knauf Safeboard®, kurşun içermediği için imha aşamasında çevreye zarar vermiyor.