Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
İSTON Türkiye’de İlk Defa 3D Beton Yazıcı Teknolojisi ile Ofis Kullanımlı Bina İnşa Etti

İSTON Türkiye’de İlk Defa 3D Beton Yazıcı Teknolojisi ile Ofis Kullanımlı Bina İnşa Etti

İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü Üsküdar Şeflik Ofisi olarak kullanılacak ve 300 metrekare alana sahip tek katlı bina, 3 metre duvar yüksekliğinde ve 8 ayrı bölümden oluşuyor.

Yerinde İmalat

İSTON tarafından üretilen 3D robotik yazıcı 6 eksenli robotik kol, geliştirilen paletli yürüyen aksam ile mobil hale getirildi. Yazıcıda kullanılan beton harcını üretebilecek bir mobil beton santrali ve 3D yazıcı teknolojisi için özel olarak yazdırılabilir beton harcı geliştirdi. Söz konusu teknolojiyle istenilen şehir ve bölgede yerinde imalatla yapı inşası mümkün olabiliyor.

Beton, kalıp ihtiyacı duymadan üst üste eklemeli olarak üretiliyor. Sıvı kıvamda pompalanan beton, yazıcı yazdıktan hemen sonra sertleşerek kendi ağırlığını taşıyabiliyor. Yüksek dayanıma sahip betonun dayanımı C50/60 sınıfında. 45 dB ses azaltım indisi ile ses yalıtımı ile de ön plana çıkıyor.

Kurum daha önce de robotik üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak 3 oda bir salon 155 metrekare büyüklüğünde bir binanın inşasını 1 haftada tamamlamıştı.