Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Yapı Tasarım Yarışması

Yapı Tasarım Yarışması

  • Yarışmalar

  • 25 Ekim 2019, Cuma

  • 15 Ocak 2020, Çarşamba

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS), çimentonun estetik ve yenilikçi kullanımını teşvik etmek için düzenlediği “Yapı Tasarım Yarışması” başvuruları 25 Ekim’de başladı. Her sene farklı bir tema ile düzenlenecek fikir yarışmasının ilk teması "Kamusal Alanda Yenilikçi Adımlar" oldu. ÇEİS, yarışma ile çimentonun inşaat projelerindeki kullanım alanlarına ve şekline ilişkin ön yargıları yıkmayı ve yenilikçi kullanımın alternatiflerine dikkat çekmeyi hedefliyor.
 
Yarışma, bulunduğumuz coğrafyada neredeyse tüm yapılı çevreyi kuran çimentonun sınırlarını, imkanlarını ne kadar tanıyıp kullandığımız sorusunu merkezine alıyor. Geleneksel kullanım biçimlerinin dışına çıkma konusunda katılımcıları cesaretlendiren yarışmada katılımcılardan; betonun konvansiyonel kullanımlarına alternatif hallerini gösterme/tanıtma amacına yönelik kamusal alanda ortak kullanılacak bir yapının tasarımı bekleniyor. Tasarlanacak pavyonun farklı kentsel mekanlara uyum sağlayabilecek, kendisini ve çevresini dönüştürme gücüne sahip, dolayısıyla rekreatif potansiyelinin düşünülmüş olması isteniyor.
 
Mühendislik ve tasarım alanlarında faaliyet gösteren profesyoneller ile üniversitelerin mühendislik ve mimarlık bölümlerinde okuyan öğrencilerin başvurularına açık olan yarışma, profesyonel kategoride 190 bin, öğrenci kategorisinde 70 bin olmak üzere toplamda 260 bin TL ödül dağıtacak.
 
Son teslim tarihi 15 Ocak 2020 olan yarışmanın jüri üyeleri ise Ahmet Topbaş, Cem İlhan, Dürrin Süer, Ömer Selçuk Baz ve Tomris Akın.
 
Yapı Tasarım Yarışması ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.