Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
"Yaktaş'la Geleceğine Zemin Yarat" Öğrenci Proje Yarışması

"Yaktaş'la Geleceğine Zemin Yarat" Öğrenci Proje Yarışması

  • Yarışmalar

  • 01 Mart 2019, Cuma

  • 09 Mart 2019, Cumartesi

Her disiplinin veya mesleğin toplumsal yapıda farklı açılardan önem taşıyan ve değişen rolleri bulunur. Kültürel bir üretim alanı olarak mimarlık da en temel bireysel gereksinimlerden toplumsal pratiklere kadar uzanan geniş bir yelpazede mekânsal ve altyapısal düzenleri fiziki olarak tanımlar. Mimarlığın, bireysel ve toplumsal sorunları çözüme kavuşturma gücü kadar, yeni sorunlar üretme potansiyeli de söz konusudur.

 

Disiplinlerarası veya disiplinlerötesi yaklaşımlarla düşünsel alanı genişlemiş eleştirel bir mimarlık kavrayışına yaslanan sözel, yazılı, çizili ve inşai mimari üretimin bu bağlamda gücü yadsınamaz. 

 

Bu noktadan hareketle, ülkemizde verilen mimarlık eğitimine katkıda bulunulması hedefiyle, kaygı ve coşkunun birlikte yaşandığı zorlu bir süreci deneyimleyen mimarlık öğrencilerine yönelik bir seyahat bursu imkanının yaratılması uygun görülmüştür. Mimarlık lisans eğitimlerinin son senesinde bulunan öğrenciler, mezuniyet projesi öncesinde hazırladıkları son mimari proje çalışması ile seyahat bursuna başvurabileceklerdir.

 

Verilecek seyahat bursları ile öğrencilerin farklı coğrafi ve kültürel bağlamlarda farklı özgün yapıları ve kentsel çevreleri yerinde deneyimleyerek görmeleri mümkün olacaktır. Bu vesileyle hem öğrencilerin bireysel mesleki gelişimine hem de toplumsal kültürel ortama katkı sağlanması öngörülmektedir. 

 

Takvim

  • Proje Son Teslim Tarihi: 1 MART 2019
  • Jüri Değerlendirmesi - 1.Aşama: 5 MART 2019
  • Jüri Değerlendirmesi - 2.Aşama: 9 MART 2019
  • Sonuçların Açıklanması: 9 MART 2019

 

Jüri Üyeleri

Serter Karataban

Ece Ceylan Baba

Kurtul Erkmen

Gürhan Bakırküre

Umut İyigün

Gökhan Aksoy

 

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.