Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
jumpthegap®

jumpthegap®

  • Yarışmalar

  • 03 Mayıs 2021, Pazartesi

  • 06 Eylül 2021, Pazartesi

Banyo alanları için tasarladığı ve ürettiği yenilikçi ürünleriyle dünyanın önde gelen markalarından Roca, bu yıl 10.’suna imza atacağı uluslararası tasarım yarışması jumpthegap® ile mimari ve tasarım alanındaki parlak yetenekleri banyo alanı için yaratıcı çözümler üretmeye davet ediyor. Geçtiğimiz yıl COVID-19 salgını süreci kapsamında özel bir yarışma versiyonuna imza atan jumpthegap®, bu yıl kavramsal ve fütüristik temasıyla dört yeni kategoride düzenlenecek. Pandemiyle şekillenen yeni dünya düzenine ilişkin yaratıcı fikir ve tasarımların yarışacağı ve dileyen her tasarımcının dünyanın her yerinden katılım gösterebileceği yarışmaya başvurular 6 Eylül 2021 tarihine kadar uzatıldı.    

İspanya'daki Covid-19 durumunun aşamalı bir şekilde iyileştirilmesinin bir sonucu olarak uzatılan süre, Jumpthegap’in geleneğine ve ruhuna uygun olarak ödül töreninin Barselona Tasarım Haftası Şehir Festivali'nin bir parçası olarak 14 Ekim 2021'de Roca Barcelona Galerisi'nde planlanmasını mümkün kıldı.

Katılımcılar, tasarımlarını www.jumpthegap.net adresine bireysel veya iki kişilik gruplar halinde gönderebilir. BcD Barcelona Tasarım merkezi ile işbirliği içinde düzenlenen yarışma şimdi dört yeni kategoriye ayrılıyor: Sağlık ve Sıhhat, kullanıcılar ve müşteriler için yeni konfor ve huzur sağlayan, denge ve uyumu teşvik eden tasarımlar; Taraflı/Tarafsız tasarım, insanoğlunun sergilediği bedensel çeşitliliği ve geniş kapasite yelpazesini ustaca ve anlamlı bir şekilde ele alan projeler, yeni yaratıcı kişisel yardım özellikleriyle bağımsız yaşamı kolaylaştırıyor; Su ve Enerji, gezegen kaynaklarının akıllı ve bilinçli kullanımını teşvik eden projeler; son olarak Kriz ve Acil Durum, esnek, uygulanabilir ve tekrarlanabilir malzeme ve teknolojilerin yardımıyla kalıcı bir kriz ve acil durum bağlamını ele alan tasarımlar.

Projeler, Japon mimar ve 2014 Pritzker Ödülü sahibi Shigeru Ban (Jüri Başkanı) liderliğindeki ünlü profesyonellerden oluşan ve Johnson & Johnson (J&J) Design'da Sağlık Hizmetleri Çözümleri Kıdemli Direktörü Somi Kim'i de içeren bir jüri tarafından değerlendirilecek; Paul Priestman, Tasarımcı, PriestmanGoode Yönetim Kurulu Başkanı; Formafantasma tasarım stüdyosunun kurucuları Andrea Trimarchi ve Simone Farresin; Belçika'daki Birleşmiş Milletler Bölgesel Bilgi Merkezi Direktörü Deborah Seward; Cumulus Uluslararası Üniversiteler ve Sanat, Tasarım ve Medya Kolejleri Birliği Başkanı Mariana Amatullo; BcD Barcelona Tasarım Merkezi İcra Direktörü ve World Design Weeks Başkanı Isabel Roig; ve Roca Grup’un Kurumsal Pazarlama ve Tasarım Direktörü Marc Viardot.

Her kategorinin kazananı için 2.000 € değerinde dört ödül, her kategorinin 1. ve 2. ikincisi için 500 € değerinde sekiz ödül ve dört kazanan arasından seçilen “En İyisi” projesi için 5.000 €'lük büyük ödül olmak üzere toplan 13 ödül verilecektir.

Jumpthegap®'in bu yıl gerçekleşen 10. edisyonu, Roca'nın uluslararası tasarım yarışmasının geliştirilmesinde, bugün hem bireyler hem de toplum olarak karşılaştığımız önemli zorluklardan yola çıkarak yeni bir aşamaya işaret ediyor. Geleceğe yeni bakış açısı, Birleşmiş Milletler'in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin sağlık ve hijyen, gezegenin korunması, çeşitliliğe saygı ve teknolojik gelişmelere eşit erişim açısından ortaya koyduğu zorluklar tarafında şekilleniyor. Katılımcılar, teknolojik olarak uygulanabilir, inovasyona katma değer sağlayan, çeşitlilik gösteren, sürdürülebilir, zamansız ve uyarlanabilir çözümler sunmalıdır. 

Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşılabilir.