Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması - 2020

ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması - 2020

 • Yarışmalar

 • 23 Aralık 2020, Çarşamba

 • 05 Mart 2021, Cuma

Yeni yerleşim alanlarının sürdürülebilirlik ilkeleri ışığında kurulması ve gelişmesi, çevre dostu yeşil binaların yaygınlaşması ve bu konuda toplumsal farkındalığın arttırılması amacı ile ÇEDBİK bir fikir yarışması düzenliyor.

Lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik olan bu yarışmada dereceye giren katılımcıları birbirinden değerli ödüller ve imkânlar bekliyor.

Yarışmanın Amacı

İklim değişikliği, küresel ölçekte kaynakların azalması ve artan nüfus baskısı gibi etkileri son derece görünür ve günlük hayatımıza doğrudan temas eden gelişmeler, günümüzde toplumların ve yerleşim yerlerinin daha sürdürülebilir olmasını bir zorunluluk haline getirmektedir. Teknolojik gelişme ve yeniliklerle birlikte, yerel koşullara ve iklime uygun çözümlerin bir araya getirilmesi, dünyamızı ve yaşam tarzlarını değiştiren koşulların etkilerinin azaltılması ve uzun dönem sosyal, çevresel ve ekonomik kazanımlar sağlanması açılarından son derece önemlidir.

Geleceğin profesyonelleri olan lisans ve lisansüstü öğrencileri arasında gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bu fikir yarışmasında; Sosyal, Çevresel ve Ekonomik sorunlara; yeni ve uygulanabilir fikirlerle çözüm arayışı doğrultusunda üzerinde belirli doğal ve yapay öğeler içeren hayali bir arsa üzerinde mevcut kaynakları kullanarak ve belirli kriterleri dikkate alan bir ekolojik köy yerleşimi üzerine fikirler yaratmak yarışmamızın temel amacı olacaktır.

Yarışma Konusu

Küresel ölçekte belirlenmiş Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda karşılaştığımız; Sosyal, Çevresel ve Ekonomik sorunlara; yeni ve uygulanabilir fikirlerle çözüm üretmek hedeflenmektedir.

Yeni ve uygulanabilir fikirlerle çözüm arayışı doğrultusunda üzerinde ormanlık alan, nehir gibi doğal ve köprü, karayolu veya kullanılamayan yapılar gibi yapay ögeler içeren hayali bir arazi üzerinde toprağı, suyu, ormanlık alanları ve ulaşım yollarını kullanarak,

 • Doğaya saygılı, karbon salınımı düşük, toplumsal yaşamı canlı olan bir ekolojik köy yerleşimi kurmak
 • Bu yerleşim yerine mevcut kaynakları ve sürdürülebilirliğin tüm maddelerini dikkate alarak (ekonomik sürdürülebilirlik de dahil) enerji verimli  ve ekolojik yapılar ve tesisler oluşturmak
 • Tüm inşa süreçlerini doğaya saygılı ve sürdürülebilir yöntemler ile üretilmiş malzemeler kullanarak tamamlamak

Yukarıdaki kriterleri baz alarak verilen alan üzerinde yarışmacılardan ekolojik bir köy kurmaları beklenmektedir.

Yarışma Takvimi

 • Yarışmanın Duyurulması: 23 Aralık 2020
 • Son Soru Sorma Tarihi: 11 Ocak 2021
 • Soruların Yanıtlanması: 15 Ocak 2021
 • Proje Teslim Tarihi: 23 Şubat 2021 - Saat: 07:00
 • Jüri Değerlendirmesi: 26 Şubat 2021
 • Sonuçların İlanı: 5 Mart 2021

Yarışmaya katılım koşulları ve diğer konularla ilgili ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşılabilir.