Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri

6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri

Yurtbay Seramik'in Yapı Medya İletişim işbirliğiyle düzenlediği “Doğanın Ritmine Kulak Ver” temalı 6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri'nin son başvuru tarihi 17 Aralık 2018.

Genç tasarımcılara sektörde özgün fikirlerini sunabilecekleri bir platform sağlayan 6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri'nde bu yıl “Doğanın ritmine kulak ver” teması ve "Bütün dünya ritim içinde döner" mottosu ile iç dünyamızda hareket ve durağanlığın birbirine zıt, eşsiz yolculuğuna çıkmamız hedefleniyor. Ritmin doğrudan hareketle bir motif oluştururken, kuvvetli ya da zayıf hareket ve enerji duygusu oluşumuna da katkı sağladığına vurgu yapan yarışmada, kişi ya da ekiplerin bu temayı özgün bir bakış açısıyla yorumlayarak, üretilebilir tasarımları sektöre kazandırmaları bekleniyor.

Mevsimlerin oluşumunda, ayın evrelerinde, med ve cezirde, hayvanların ve böceklerin seslerinde, yılanın kayışında, penguenlerin yürüyüşünde, kelebeklerin kanat çırpışında hep bir ritim vardır. İnsanın yürüyüşünde, koşmasında, nefes alıp vermesinde, kalp atışlarında, konuşma ve dansta da bir ritmin var olma mücadelesinin eşsiz yolculuğuna çıkarız. Ritim duygusu tarihin tüm evrelerinde var olmuştur. Ritim, mimari yapılarda ve akımlarda belirleyici bir unsur olmuştur. Okuyucunun gözü tasarım yüzeyinde bazen bir çizgi ya da kıvrım boyunca hareket eder. Göz bir unsurdan diğerine doğru kesintisiz geçişler yapabiliyorsa, devamlılık ve ritim sağlanmış demektir.

Bu hikayenin ortağı ise zihnindeki ritmi hikâyeleştirerek tasarımına dökmek isteyen birbirinden yetenekli öğrenciler. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri, bu bağlamda öğrencilerden “Doğanın ritmine kulak ver” kavramını içsel bir yolculukla yoğurarak bütüncül bir perspektifle yorumlamalarını, diğer bir deyişle, içlerindeki ritim ve yeniden var olma mücadelelerini yansıttıkları dinamik ve özgün eserler sunmalarını bekliyor.

Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin tasarım bölümlerine bağlı mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar, görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım öğrencileri ile mühendislik fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerin ön lisans, lisans ve lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora) öğrencilerine açık olan yarışmaya ekip olarak ya da bireysel başvuru yapılabilir.

Ekip başlarının belirtilen bölümlerden olması koşuluyla, diğer ekip üyelerine farklı bölümlerden olma imkânı sağlayan 6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri’ne proje teslimi için son tarih ise 17 Aralık 2018.

Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri jürisinde bu yıl Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi), Melike Altınışık (MAA Kurucusu / Mimar, Akademisyen), Atilla Kuzu (Zoom TPU Kurucu Ortağı / İç Mimar), Sertaç Ersayın (Reform-İst Kurucusu / Endüstri Ürünleri Tasarımcısı) ve Prof. Sevim Çizer (Seramik Sanatçısı, Akademisyen) yer alıyor.

Birincinin 12.000 TL, ikincinin 8.000 TL, üçüncünün 6.000 TL ile ödüllendirileceği yarışmada, üç adet 1.500 TL’lik eşdeğer mansiyon ödülü de verilecek. Yarışmanın birincisine para ödülünün yanı sıra UNICERA 2019 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’ndaki Yurtbay Seramik standında tasarımının üretilerek sergilenmesi imkanı sağlanacak.

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.