Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Yapı Malzemesi Pazarlamasında Yenilikler

Yapı Malzemesi Pazarlamasında Yenilikler

Süreç ayrıca örgütsel değişimleri, yeni beceri setleri oluşturmayı veya yeni yetenekler kazandırmayı gerektirebilir.

Peki ya pazarlama? Dijital dönüşümde pazarlamanın rolü var mı? Ve eğer öyleyse, pazarlama “dijital pazarlama dönüşümüne (DMT – digital marketing transformation) mi uğruyor? Ve inşaat endüstrisi de- dijital inşaat pazarlaması dönüşümüne (CDMT – digital construction marketing transformation) ? Evet, çok fazla yabancı kısaltma var.

Bu nedenle, bu makale, İnşaat Pazarlama Birliği’nin (CMA) dijital pazarlama dönüşümüne (DMT) bakış açısını sunacak; tanımlamasını yapacak, en üst stratejilerin ve taktiklerin dijital pazarlama karmaşası hakkında ayrıntılar ve pazarlama teknolojisinin rolü hakkında bazı bilgiler verecek.

Tanımlanan DMT

Hiç kuşkusuz, pazarlama hızla değişiyor, geleneksel strateji ve taktiklerden dijital stratejilere doğru yöneliyor. Aslında, birçok marka senaryosunda (işletme ve tüketici), geleneksel pazarlama taktikleri hızlı bir şekilde eski veya en fazla ikincil hale geliyor. Örneğin, geleneksel reklamcılık artık işletme pazarlamacılarının çoğunluğu tarafından kullanılmamaktadır.

Son olarak, pazarlamacıların yatırımdan geri dönüşlerini hesaplamalarının yanı sıra, uygulamadan önce pazarlama kampanyalarını ve girişimlerini test etme ve iyileştirmelerine olanak tanıyan dijital pazarlama sayesinde, geleneksel pazarlamaya göre sınırsız ölçüde hesaplama yapılabilir.

Dijital pazarlama dönüşümü, pazarlama faaliyetlerini ve sonuçlarını daha etkin yönetmek, ölçeklendirmek, ölçmek, test etmek, optimize etmek ve raporlamak için dijital pazarlama teknolojilerinin ve araçlarının kullanımı da dahil olmak üzere geleneksel pazarlamadan dijital pazarlama karmasına geçiş evrimi olarak tanımlanmaktadır.

En İyi Stratejiler ve Taktikler

“Pazarlama karması” veya söz konusu olan DMT, “dijital pazarlama karması” nedir? Daha geleneksel yöntemler yerine dijital olmasının yanı sıra, pazarlama otomasyonu, analitik ve yapay zeka gibi yeni teknolojilerin kullanıyor olmasıdır. Dijital pazarlama karmasındaki en iyi dijital pazarlama stratejileri ve taktikleri şunlardır:

  • Web sitesi tasarımı: mobil, güvenlik ve kullanıcı deneyimi
  • Masaüstü, mobil, sesli ve görsel arama için arama motoru optimizasyonu (SEO)
  • Sosyal reklamlar da içeren sosyal medya yönetimi
  • Tıklama başına ödemeler, görüntüleme, programlı reklam ve yeniden pazarlama dahil olmak üzere ücretli arama
  • İçerik pazarlaması (bloglar, videolar, kontrol listeleri, röportajlar, beyaz sayfalar, e-kitap, vaka çalışmaları vs.)
  • Tıklama optimizasyonu ve e-posta listeleri dahil olmak üzere e-posta gönderimi
  • Otomasyon
  • Google İstatistikleri
  • İçerik üreticileri
  • Chatbotlar (Müşteriler ile çevrimiçi haberleşmeyi sağlayan programlar)

Dijital pazarlama dönüşümünün “Martech” olarak adlandırılan pazarlama teknolojisine gerek duyduğunu söylemeye gerek yok. Martech, pazarlama ile teknolojinin kesişimi veya birleşimi olarak öngörülüyor. Teknoloji kısmı ise genellikle pazarlama girişiminin veya programın bazı yönlerini veya tümünü destekleyen yazılım, araç veya uygulamalardır.

MA tipik olarak web siteleri, bloglar, e-posta, sosyal medya ve daha fazlası dahil olmak üzere sürekli müşteri ve müşteri verilerini yöneten bir yazılımdır. En iyi MA platformlarından bazılarına Marketo, HubSpot, Pardot, Salesforce, Microsoft Dynamics 365, Act-On ve Active Campaign örnek olarak verilebilir.

Pazarlama için kullanılan diğer araçlar ve teknolojiler.. Aslında, yıllık Pazarlama Teknolojileri Konferansı - MarTech, 7.040 çözüm listeleyen “Pazarlama Teknolojisi Peyzaj Süpergrafisi” ni tanımladı. Grafiğe buradan ulaşabilirsiniz. 

Dönüşümü Kucaklamak

Geçmiş dönemdeki dijital dönüşümler gibi, dijital pazarlama dönüşümü de tam olarak yürürlükte. Uzmanlar da katılıyor - pazarlama son 5 yılda, bir önceki 50 yılın hepsinden daha fazla ve hızla değişti. Dijital pazarlama karması, geleneksel pazarlama karmasının yerini pazarlama etkinliğini tanımlayabilen ve geliştirilebilen inanılmaz ölçüm, testler ve analiz araçları sayesinde çoğunlukla aldı.

Pazarlamanın geleceği ek ve hızlı dijital dönüşümü barındırmakta ve pazarlama giderek daha da otomatikleşmektedir. Yeni beceriler ve yetenek ile birlikte yeni teknolojiler de gelecek nesil pazarlamacılar için gerekli olacak.

İnşaat endüstrisi, teknolojinin benimsenmesi için başkalarını beklerken, dijital pazarlama dönüşümünü kabul ederek harekete geçen inşaat firmaları kesinlikle gözle görülebilir bir avantaja sahip olacak.

 

---

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.