Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Doğa Dostu Yapı Malzemesi, Arı Tuğlası

Doğa Dostu Yapı Malzemesi, Arı Tuğlası

Küçük büyük demeden atacağımız her adımın, tüm insanların katkısıyla birleşip büyük bir destek oluşumu sağlayacağı bir dönemdeyiz. Bu sebeple, insanlık olarak elimizden gelen her alanda daha duyarlı, daha tasarruflu ve daha dikkatli davranmamız gerekiyor.

Kullanılan yapı malzemeleri ve içerikleri düşünüldüğünde dikkatli davranmanın çok daha zorlayıcı olduğu bir sektör olan yapı sektöründe; tercihlerini sürdürülebilir ürünlerden yana kullanmaya çalışan firma sayısı her geçen gün artmaktadır.

arı tuğlası görünümü

Hızlı kentleşme faktörü içerisinde tasarlanan yapıların; çevreye ve canlı sağlığına faydalı, sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir malzemelerle inşa edilmesi onları ‘yeşil bina’ kategorisine sokmaktadır ve sağlıklı yapılar oldukları sertifikalarla ortaya konmaktadır.

Peki, bu binaların ve aynı zamanda yapı sektörünün de temel taşlarından biri olan malzemelerden en yaygını olan tuğla; daha efektif ve faydalı kullanılabilir mi?

arı tuğlası uygulama görüntüsü

Çağımızın ve doğanın en büyük sorunlarının genel çözümü olan duyarlı davranmayı odağı haline getiren bir marka olarak kendini tanıtan Green&Blue, sorunların kökenine inmek istemiş ve tuğla ile dünyanın geleceğini zincirleme olarak etkileyecek bir tasarıma imza atarak Arı Tuğlası’nı üretmiştir. 

Arı Tuğlası Nedir?

Arıların doğal var oluşları sebepleriyle, bitkiler üzerinde doğal tozlaşma sağlayarak tükettiğimiz meyve-sebze ve genel olarak çoğu gıdaya etkileri olduğu herkes tarafından bilinmektedir (yeryüzündeki gıdaların üçte biri arılar sayesinde tozlaşmaktadır). Fakat son yıllarda iklim değişikliğinin sebep olduğu çoğu olumsuzluk arıları da etkileyerek doğal üretimlerini ve var oluşlarını sürdürmelerini engellemektedir. Bu sebeple arıların korunmasına yönelik önlemler, duyarlı çevrelerce her geçen gün artmaktadır.

Green&Blue markası, arıların korunmasına yönelik, yalnız onların barınabileceği büyüklükte deliklere sahip tuğlalar tasarlamaktadır. Bu tuğlalar, aynı zamanda bulunduğu cepheye veya yere estetik bir dokunuş da sağlar.

arı tuğlası renk seçenekleri

Çoğu arı türünün girip yuva yapabileceği bu delikli tuğlaların arka kısımları dolu oluyor ve evlerden 1-2 metre yukarıda konumlandırılarak güneş ışığından faydalanılmasının da uygun olduğu belirtiliyor. 

Arılar tarafından sokulmaktan endişe eden insanlar içinse, arıların bu tuğlaları yalnızca barınmak için kullandıklarını, korumaları gereken bal gibi ürünleri olmadığı için saldırgan olmayacaklarını belirtmekte yarar var.

arı tuğlası tasarımı

 

Arı Tuğlasının Tasarımı

Arı tuğlaları boyut olarak yapılarda kullandığımız tuğlalardan farksız; farklı olarak bunların üzerinde arıların giriş yapabileceği boyutlarda delikler ve dar açıklıklar mevcut. Aynı zamanda tuğlanın girişini çamur veya çeşitli bitki örtüsü ile kapatabilecekleri kalıplanmış oyuklar da bulunuyor. Arı tuğlasının, bahçeler için düşünülmüş kule şeklinde ince uzun bir formu ve üzerine bitki yerleşimi yapılması için tasarlanmış başka bir versiyonu daha üretilmekte.

 

arı tuğla tasarım

arı tuğla estetik tasarımTuğlalar yerleştirildikleri alana veya bahçeye uyumlu bir yuvalama alanı olarak kullanılabilen arı tuğlalarının ayrıca orada yaşayan arı ve çevre dostu sakinlerin görüşlerini yansıtma konusunda da iyi bir tasarım aracı olduğu düşünülüyor.

Arı tuğlasının tasarımcılarının, darbeyi azaltma amaçlı %75 oranında endüstriyel atık kullanarak ürettikleri bu tuğlaların daha fazlasını üretme ve bu projeyi geliştirme yönünde de çalışmaları devam ediyor.

tuğla ve arı

Arıların, tükettiğimiz gıdaların üçte birine yakın kısmının tozlaşmasını sağladıklarını ve ekosistemimiz ve insanlığın devamı için faydalarını düşünecek olursak; iklim değişikliği ve habitat kaybı gibi sebeplerle nüfusu azalan bu türü koruma konusunda insanlar olarak daha fazla proje geliştirmeli ve farkındalık uyandırmamız gerekmekte. Gıda krizi gibi insanlığın geleceğini büyük tehlikeye atacak olası tehlikelere karşı, arı tuğlası konumlandırabileceğimiz bir alanımız yoksa bile, arılardan korkmak yerine bahçe veya evimize gelen arılara duyarlı ve çözüm odaklı yaklaşımlarla küçük adımlar atabiliriz.

 

Kaynakça: bigumigu.com, dezeen.com