Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Beton Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 10 Şaşırtıcı Gerçek

Beton Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 10 Şaşırtıcı Gerçek

Ama aslında insanların eski zamanlardan beri beton kullandığını biliyor muydunuz? M.Ö.700 yılına bakarsak, Bedevi tüccarları, çölde hayatta kalmalarına yardımcı olan gizli yeraltı su sarnıçları inşa etmek için beton benzeri bir malzeme geliştirmişlerdi.

Bugün, beton dünyanın en popüler insan yapımı yapı ürünüdür. Her yıl 7 milyar metreküpten fazla beton üretiliyor. Bu, gezegendeki her insan için bir metreküp demek! Beton, dünyadaki mühendisler ve profesyonel inşaatçılar tarafından neredeyse sonsuz bir proje listesi için kullanılıyor. Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Beton hakkında daha ilginç gerçekleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Düşük ısıl iletkenlik oranı -veya ısı transferi- sayesinde beton etkili bir yangın kalkanıdır.

1. Betonarme hem suya hem de yangına karşı son derece dayanıklı olan tek yapı malzemesidir.

Beton özünde yangına dayanıklıdır. Yanmaz, ateşe verilemez ve alevlerle temas ettiğinde zehirli duman çıkarmaz. Betonun düşük ısı iletkenliği veya düşük ısı transferi oranı sayesinde beton etkili bir yangın kalkanıdır. Bu yüzden betondan yapılmış binalar ve diğer yapılar, etraftaki her şey alevler içinde yükseldiğinde bile yangından hayatta kalabilir.

Beton ayrıca doğal olarak suya dayanıklıdır. Membranların ve özel beton karışımlarının kullanımı onu su geçirmez hale getirerek betonu daha düşük seviyeler, bodrumlar ve park yapıları gibi yeraltı yapıları için ideal yapı malzemesi haline getirir.

2. Beton yol yapımı için en iyi malzemedir.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki eyaletler arası otoyolların yaklaşık yüzde 30'unun beton kullanılarak inşa edildiğini biliyor muydunuz? Çünkü ilk inşaat maliyeti asfalttan biraz daha yüksek olsa da, beton yollar daha uzun süre dayanır ve daha az bakım gerektirir - bu da onu uzun vadede en uygun maliyetli ve çevre dostu seçenek haline getirir.

Beton karışımları özel kullanımlar ve koşullar için özelleştirilebildiğinden, beton özellikle Kanada iklimi için çok uygundur.

3. İlk beton karayolu 1909 yılında inşa edilmiştir.

İlk beton yol, 1909 yılında Woodfield Bulvarı üzerinde, şu anda kuzeybatı Detroit'in bir parçası olan Greenfield Kasabasındaki Six ve Seven Mile Yolları arasında inşa edildi. 1 mil uzunluğundaki yol 13,492.83 dolara mal oldu ve üyeliği Henry Ford'u içeren Wayne County Yol Komisyonu tarafından inşa edildi.

O zamana kadar, çamur olmayan yollar tuğlalar veya parke taşları veya macadam adı verilen katran ve taş karışımı kullanılarak inşa edildi.

İlk beton yol 1909 yılında Detroit, ABD'deki Woodward Bulvarı'nda inşa edildi.

4. Eski Roma'da beton yapı malzemesi olarak kullanılmıştır.

Romalı inşaatçılar, Vezüv Yanardağı'ndaki kireç, su ve volkanik külü karıştırdı ve betona "pozzolana" adını verdi. Aslında, Roma inşaat mühendisi Vitruvius yaklaşık dört tip pozzolana olduğunu yazdı - siyah, gri, kırmızı ve beyaz.

Romalılar bu olağanüstü yeni yapı malzemesinin su geçirmezlik özelliklerini anladılar ve Cosa'daki limanlarını inşa etmek için kullandılar. Liman M.Ö.100'de inşa edilmesine rağmen, beton iskelelerinden üçü antik dünyanın mühendislik bilgisinin bir kanıtı olarak hayatta kalmıştır.

Romalılar betonun su geçirmezlik özelliklerini anladılar ve Cosa'daki limanlarını inşa etmek için kullandılar.

5. İngiliz Ordusu düşman uçaklarını tespit etmek için beton kullandı.

İkinci Dünya Savaşı'nda radar geliştirilmeden önce, İngilizler gelen uçakları tespit etmek için parabolik akustik aynalar inşa ettiler. Bu muazzam somut ses yansıtıcılarından oluşan ağ, İkinci Dünya Savaşı'nın ilk günlerinde İngiltere kıyıları boyunca inşa edildi ve bugün hala görülebilir durumda.

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngilizler, gelen uçakları tespit etmek için parabolik akustik aynalar inşa ettiler.

6. Beton ve çimento aynı şey değildir.

Beton, % 60 - 65 kum, çakıl ve kırma taştan oluşan agrega ,% 15 - 20 su ve sadece % 10 - 15 çimento karışımıdır. Karıştırıldığında, çimento ve su sertleşir ve agregaları beton dediğimiz katı kütleye bağlar. Yani, çimento kaldırım diye bir şey yoktur!

7. Beton üst düzey tezgahı, lavabolar, şömineler ve zeminler için popüler bir malzemedir.

Betonun suya kolaylıkla dayanabilmesi, onu bahçe dekorasyonu ve dış mekan mobilyaları için popüler bir seçim haline getirmiştir. Ancak beton, evin içini güzelleştirmek için de kullanılabilir. Betonun inanılmaz çok yönlülüğü ve dayanıklılığı, onu özel tezgahlar, lavabolar ve şömineler için mükemmel bir yapı malzemesi haline getiriyor. Beton zeminler, herhangi bir iç mekan yaşam alanına düşük bakım gerektiren ve ömür boyu aşınma ve yıpranma sürecek şık ve çağdaş bir görünüm kazandırmak için şaşırtıcı derecede ekonomik bir yol olabilir.

Concrete’in inanılmaz çok yönlülüğü ve dayanıklılığı, onu özel tezgahlar, lavabolar ve şömineler için mükemmel bir yapı malzemesi haline getiriyor. - Anthony Concrete Design

8. Betonarme su altı yapıları için kullanılan tek yapı malzemesidir.

Çimento bir birleştirici olduğundan, belirli kullanımlar için farklı karışımlar geliştirmek mümkündür. Pozzolanic klinkerin Portland çimentosuyla karıştırılmasıyla hazırlanan Pozzolanik çimento , barajlar, iskeleler, tüneller ve kanalizasyon işleri gibi su altı yapılarının inşası için idealdir. Bu özel beton çok yönlü olmakla kalmaz, suya karşı oldukça dayanıklıdır ve su altı inşaatı için çelik veya ahşaptan daha iyi performans gösterir.

Beton yüksek derecede suya dayanıklıdır ve su altı inşaatı için çelik veya ahşaptan daha iyi performans gösterir.

9. Beton inanılmaz derecede yüksek basınç dayanımına sahiptir.

Libre-inç kare (psi) basınç dayanımı olarak ölçülen, bir malzemeyi kırmak için gereken kuvvet miktarını ifade eder. Beton için tipik basınç dayanımı 3000 ila 7000 psi arasında değişir, ancak 20.000 psi'ye kadar dayanım mümkündür.

10. Dünyanın en büyük beton yapısı Çin'de.

Dünyanın en büyük beton yapısı 185 metre yüksekliğinde ve 2.309 metre uzunluğunda, Çin’in Yangtze Nehri üzerindeki Three Gorges Barajı dünyanın en büyük beton yapısıdır. 1994-2006 yılları arasında inşa edilen barajın hidroelektrik istasyonu, 22.500 MW'lık inanılmaz bir güç üretebilir. Rezervuarı Superior Gölü kadar su tutar ve yaklaşık 1,3 milyon insanın yer değiştirmesine sebebiyet vermiştir.

Three Gorges Barajı, 1994-2006 yılları arasında Çin'de inşa edilen dünyanın en büyük beton yapısıdır.

___________________________

Yazının orijinaline buradan ulaşılabilir.