Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
2021’e Yaklaşırken Çatınızı Yeni Trendler ile Yükseltin!

2021’e Yaklaşırken Çatınızı Yeni Trendler ile Yükseltin!

Bunu yapmak, evinizin estetiğini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve mülkünüze yağmur, kar ve enkazdan daha fazla koruma sağlayabilir.

İşte en güncel çatı kaplama trendlerinden bazıları:

Beton Çatı Kaplama

"Beton çatılar" dendiğinde herkesin aklına gelen ilk şey, bir depoda veya okulda bulacağınız çatı türüdür. Bununla birlikte, bazılarını tanıyamayabileceğiniz birçok farklı beton çatı türü vardır.

Bugünlerde en popüler beton çatı şekli beton kiremitlerdir. Beton kiremitler, kompozit malzemelerden yapılmış kiremitlere çok benzemeleriyle birlikte daha dayanıklıdırlar ve tamamen su geçirmezdirler.

Cepheniz hangi renge sahip olursa olsun, betonun doğal rengi binanız için güzel bir tamamlayıcı olacaktır. Bununla birlikte, kahverengi, siyah ve bakır gibi seçebileceğiniz farklı renk alternatifleri de mümkündür.

Yeşil veya mavi renkli bir beton kiremit çatı ile cesur bir karar verebilir veya tüm çatıyı kaplayacak güzel bir siyah ve kahverengi beton kiremit karışımını seçebilirsiniz.

Farklı Malzemeleri Karıştırma

Kompozit kiremitlerin estetiğinden keyif alıyorsunuz, ancak evinizin metal çatı çizgisinde bir şeyle korunmasını tercih ediyorsunuz. Çatınızın işlevselliği ve estetiği arasında seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz. İkisi de önemlidir, ikisinden de vazgeçmek zordur.

İyi haber şu ki, farklı çatı kaplama malzemelerini içeren bir çatı oluşturma fırsatınız var.

Çelik, çinko, bakır veya alüminyum gibi metal çatıları düşünebilir ve bunları kompozit malzemeden yapılmış bir şıngıl karışımı ile eşleştirebilirsiniz. Böylece sadece ilgi çekici bir dış cephe oluşturmakla kalmayacak, çatınızın işlevselliğini ve dayanıklılığını da uzun yıllar koruyabileceksiniz.  

Bunun için en iyi strateji, farklı çatı kaplama malzemesi seçeneklerini araştırmak ve her birinin avantajlarını incelemektir.

Diğerlerinden daha çok tercih ettiğiniz iki malzeme varsa ve ikisini karıştırmak mümkünse, bunu yapabilirsiniz. Bu, evinizi mahallenin geri kalanından ayıracak ve onu daha büyük fırtınalardan, enkazlardan, dolulardan vb. koruyacaktır.

Açık renkler

Mevcut çatı kaplama trendlerini evinizde uygulamanın en zor yanı, uzun vadede işe yarayan bir şey bulmaktır. Bu, bir sezon giyip sonra da dolabınızın arkasına attığınız kıyafetleri satın almaya benzemez; uzun vadeli bir yatırımdır.

Hangi çatı kaplama malzemesine karar verirseniz verin, yıllar içinde biraz renk solmasına şahit olacaksınız. Daha koyu bir renk seçerseniz, renkteki değişim daha dramatik olacak ve evinizin gerçekte olduğundan daha eski görünmesine neden olacaktır.

Şu andan itibaren her şey açık renklerle ilgili. Açık renkler, hava şartlarına daha iyi dayanacak ve evinizin dış mekanının daha rahat ve samimi görünmesini sağlayarak insanların içine girmek isteyeceği bir estetik yaratacaktır. Açık renkler, zararlı UV ışınlarını engellemek için de muazzamdır.

Enerji Tasarruflu Çatılar

Çatınız yalnızca eviniz için savunma ve sığınağın ön cephesi değil, aynı zamanda enerji tasarrufu çabalarınızın da ön cephesi olabilir!

Birçok ev sahibi enerji tasarrufu hareketine katılmaya ve konutlarına daha fazla doğal enerji depolamak için güneş panelleri eklemeye başlıyor. Bulutlu günlerde bile, paneller evinize güç sağlamak için enerji üretebilir.

Bunların mümkün olup olmadığını görmek için çatı uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun. Çatınıza güneş panelleri eklemeye olan ilginizi uzmana erkenden iletmeniz önemlidir. Bu şekilde, çatı kaplama uzmanı sizi doğru malzemelere yönlendirebilir.

Serin Çatılar

Serin çatı kaplama, çatı kaplama endüstrisindeki dünyayı kasıp kavuran en yeni teknolojilerden biri. Adından da anlaşılacağı gibi, güneş ışınlarını evinizden uzak tutarak yazın evinizi daha serin tutmayı amaçlamaktadır.

Yöntemde, beyaz çakıl karışımı kaplamaya sahip metal karolar kullanır. Metal bir yüzeyde beyaz çakıl ve beyaz tutkal kullanarak, bu karolar doğal olarak güneşin UV ışınlarının çoğunu yansıtacaktır.

Serin çatı malzemelerinin bir başka yararı da klima ünitenizin ömrünü uzatmasıdır.

Plan Yaparken Bu Çatı Renklerini ve Trendlerini Düşünün

Artık çatı renkleri ve malzemeleri konusunda çeşitli trendler gördüğünüze göre, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulma zamanı geldi. Gelecekteki çatınızın evinizle nasıl bütünleşeceğini düşünmeye zaman ayırdığınızdan emin olun. Emin değilseniz, çatı kaplama uzmanınızı rehberiniz olarak kullanın.

Farklı çatı kaplama alternatifleri için lütfen tıklayın.

______________________________

Dave STOPHER

Yazının orijinaline buradan ulaşılabilir.