Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Patates Kabuklarından Çevre Dostu Yapı Malzemesi

Patates Kabuklarından Çevre Dostu Yapı Malzemesi

Patatesler bilindiğinden daha çok yönlü sebzelerdir. Cipsler, kızarmış patatesler ve votka mucizelerinden sadece birkaçıdır. Bunların üzerine yapılan yeni çalışmalarla son zamanlarda üretilen yenilikçi yapı malzemeleri listesine de eklenmiştir.

Londra merkezli tasarımcılar Rowan Minkley ve Robert Nicoll, araştırma bilimcisi Greg Cooper ile birlikte, bina yapımında genellikle kullanılan toksik veya kirletici yapı malzemelerine alternatif olarak Chip[s] Board’u yarattılar. Proje sayfasına göre, "Chip[s] Board®, MDF'ye patates atıklarından yapılan çevre dostu bir alternatiftir. Reçine bazlı benzerlerinin aksine, Chip[s] Board biyobozunur özelliktedir ve formaldehit veya diğer toksik reçineler ve kimyasalları içermez."

Öngörülebilir bir gelecekte, bir patatesin içini tüketebilir ve yakındaki bir konut projesine katkıda bulunmak için kabuğunu bağımsız olarak geri dönüştürebilir olacağız. Bu endüstriyel gıda ürünü ile yakın gelecekte çok az atık üretmenin yollarını göstermek için inşaat malzemesinin dairesel bir modelini de geliştirdiler.

________________________________________

Makalenin orijinaline buradan ulaşılabilir.