Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
Mimarlar ve Tasarımcıların Güncel Malzeme Seçme Kriterleri

Mimarlar ve Tasarımcıların Güncel Malzeme Seçme Kriterleri

Ancak ekonomik sıkıntılar, seçtikleri alanda çalışan mimarların sayısını önemli ölçüde azalttı. Yeterince şanslı ve zeki olanlar, daha pragmatik olma eğilimindeydiler - projelerine inşaat malzemeleri ve ürünleri seçerken daha fazla değer verdiler.

Ayrıca, belirli bir projede hangi ürünlerin ve malzemelerin kullanılacağına dair tüm kararlar sadece mimarlar tarafından değil şartname yazarları, iç mimarlar, peyzaj mimarları ve arazi plancıları tarafından da alınabilmekte. Bunların dışında mimarlardan ayırt edilemeyecek çalışmalar yapan, ancak mimar olmayan sayısız “konut tasarımcısı” ve “bina tasarımcısı” bulunmaktadır. Böylelikle aslında, kayıtlı mimarlardan bağımsız olarak ya da onlarla çok yakından çalışan bu diğer mimarlık ve tasarım (A&D) profesyonellerinin hangi ürün ve malzemeleri seçtiği de oldukça önem kazanıyor.

Teknolojik değişiklikler, bu A&D profesyonelleri tarafından yapılan seçimleri de etkiliyor. Örneğin, elektronik bina planlarına dahil edilecek ürünler ve materyaller hakkında daha fazla bilgi sağlayan “bina bilgi modelleme” (BIM), bir temel tasarım aracı olarak “bilgisayar destekli tasarım”ın (CAD) yerini alacaktır. Ayrıca, tasarımcıları belirli markalara yönlendirmek için MasterSpec® yazılımı kullanılıyor.

Diğer eğilimler de A&D profesyonellerinin doğal eğilimlerini değiştirerek yapı ürünleri ve malzemeleri seçimlerini etkiliyor. Bu eğilimlerden bazıları şunlardır: Yeşil bina üzerinde artan vurgu, gelişmiş ülkelerde ortalama olarak nüfusun yaşlanması, genel sağlık bilinci ve geleneksel tasarım-teklif-inşa yönteminden uzaklaşmalar…

Bu psikolojik, teknolojik ve sosyal faktörleri anlamak, tasarımcıların zihnine içeriden ulaşan bir yol yapmanıza ve ürünlerinizi mimarlara ve tasarımcılara başarılı bir şekilde pazarlamanıza yardımcı olacaktır.