Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Dora Konsept Mimarlık

  • 2016

Gala Batıkent, Ankara’nın önemli lokasyonlarından biri olan Batıkent bölgesinde, yeşil alanlar ve sosyal alanlarla zenginleştirilmiş konut - ticaret kullanımı ve yaklaşık 180.000m² inşaat alanıyla, bölgenin vazgeçilmez merkezlerinden biri durumundadır. Lokasyon olarak, Batıkent kent meydanı, metro, toplu taşıma araçları, okul, hastane, alışveriş merkezi ve hemen karşısında yapılması planlanan Central Park’a yakınlığı açısından önemli bir noktadır.

Proje, 43770 m² arsa alanı üzerine kuruludur ve toplam 17 bloktan oluşmaktadır. Bloklarda, 10 farklı tipte 1214 adet (1+1), 10 farklı tipte 461 adet (2+1) ve farklı büyüklüklerde 34 adet cadde mağazaları yer almaktadır. Blokların, birbirlerini ve manzarayı engellemeyecek şekilde konumlandırılmasına özen gösterilmiştir. Tasarım aşamasını zorlayan ve imar haklarının kullanımını kısıtlayan, sınırlı mania yüksekliği, tasarım kararlarını etkilemiş, buna rağmen projeye getirilen akılcı yaklaşımlarla aranan kriterlerin tamamı çalışır hale gelmiştir. Topoğrafyanın durumu avantajlı hale getirilerek blokların birbirlerine hem yatay hem de dikey akslarda bağlantıları sağlanmış, ticari ünitelerin üst kısımları aynı zamanda projenin peyzaj alanı olarak tasarlanmıştır. Ticari ünitelere kendilerine ait depolar ve teraslar eklenmiş, depolara ulaşan kapalı otopark rampalarının başarılı şekilde kurgulanmasıyla, konut ve ticari alanlar birbirlerinden doğal bir yolla ayrılmıştır.

Projenin doğu kısmında yer alan 4 ana blok ve 3 bağlantı bloğu sadece 2+1 konutlara ayrılmıştır. Bu blokların ortasında yer alan yaklaşık 2150 m² lik meydanda temalı peyzaj alanları tasarlanmıştır. Ayrıca, meydandan kapalı yüzme havuzu, cep sineması, oyun salonları, fitness, sauna-fin hamamı, çok amaçlı salon gibi birimlerin yer aldığı 3000 m² lik sosyal tesise ulaşım sağlanmıştır. Sosyal tesise ek olarak 750 m² büyüklüğünde yapılan çocuk bakım ünitesi ebeveynler için kolaylık sağlayacaktır. Toplamda 1027 adet kapalı,624 adet açık otopark parsel içerisinde karşılanmıştır. Parselin 2 farklı noktasından site giriş-çıkışı ve kapalı otopark giriş-çıkışları verilerek bloklara ve kapalı otoparka ulaşım kolaylığı sağlanmıştır.