Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Studio AVC

Projede master plan, Bakü, Azerbaycan'da ev, iş, ticaret ve eğlenceyi birleştiren bir sürdürülebilir kentsel form modeli olarak tasarlanmıştır. Tasarım, 40.000 m2'lik ticari alan ve 260.000 m2'lik her gelirden insanlar için çeşitli konut büyüklüğüne sahip konut alanına sahiptir. Plan, bireysel villaların yanı sıra altı ila on iki katlı bloklarda yer alan daireleri içerir.

Ana plan, çeşitli yapı parsellerine sahip bir kentsel avlu modeli etrafında yapılandırılmıştır. Izgara düzeni ve güçlü yeşil merkezi eksen, ziyaretçilerin yollarını bulmalarını kolaylaştırır ve iyi görüş hatları sağlar. Sitenin yerleşim düzeni, güneşin yoluna karşılık vererek binaların gün ışığından olabildiğince faydalanmasını sağlarken, plandaki her dairenin manzaradan faydalanmasını sağlıyor. Konut bloklarının yönelimi, doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı, gün ışığı kullanılabilirliğini optimize eder ve konforlu balkonlar, teraslar ve bahçeler için fırsatlar yaratır.

Plan, özel ve kamusal dış alanlar arasındaki ilişkileri geliştirerek, iç çatı alanları, iç avlular ve büyük yarı kamusal ortak bahçeler ile dış-iç yaşam için yeni bir model sunuyor. Farklı yaşam alanlarına sahip projede yer alan binaların içinde, sessiz bir sığınak sunan ormanlık avlular bulunur.