Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • KAAT Architecture + Urban

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bizimköy Mimari Proje Yarışması kapsamında 1.lik ödülüne layık görülen projenin tasarımı KAAT tarafından yapılmıştır. 
 
Önerilen tasarım, yarışma alanının doğu kısmının çevresine konumlandırılmıştır. Ağaçlar bu bölümde daha rasgele yer alıyor ve hastane birimlerinin dinamik kompozisyonlar oluşturması için boşluklarını doldurmasına izin veriyor. Klinik ünitelerin perifere yerleştirilmesi ile geniş bir atrium boşluğu yaratılarak sınır etkisinin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Bu da hastaların kendilerini toplumdan izole eden yüksek duvarlar yerine kaliteli yapıları ve tasarlanmış tedavi edici bahçeleri görmelerini sağlamaktadır.
 
Bu ardışık yapıların tanımladığı orta bahçe, sadece hastalara ait ortak bir mekandır. Topografik peyzaj yapıları, farklı hastalık evrelerine sahip hastaları birbirinden ayıran, çitlerin damgalama etkisini ortadan kaldıran, geçen personelin gözlerini dikip bakmak yerine, hastaların çevrenin peyzajın iyileştirici gücü ile sarılmasına olanak sağlayan bireysel bahçelerin sınırları olarak kullanılmıştır. 
 
Spor tesisleri, tıbbi aromatik bitki bahçeleri, atölye alanları ve grup terapi alanları gibi ortak alanlar, hastaların iyileşme sürecinin bir parçası olarak sosyalleşmeleri için tasarlanmıştır. Korunan tarihi yapılar aynı zamanda terapi seansları için atölye alanları olarak kullanılmaktadır.
 
Ritmik ağaç desenli alanın batı kısmı, güney cephesindeki boş alan ile birlikte halka ve günübirlik ziyaretçilere açık dinlenme tesisleri ile açık bir park olarak tasarlanmıştır. Ziyaretçilerin doğu tarafındaki hastalarla sınırlı teması olacak şekilde günlük kullanım alanları ve acil durum alanları bu bölümde yer almaktadır. Bu, hastaların günlük uyaranlardan izole olmalarını ve kendi kontrollü güvenli ortamlarında kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar.
 
Batı cephesinde tasarlanan konferans salonu, kütüphane, kreş, toplantı salonu, spor tesisleri, kafeterya gibi tüm ortak alanlar personele ve ziyaretçilere hizmet vermektedir.