Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Pimodek Mimarlık

  • 2021

İstanbul Göktürk’te bulunan Vural Evi, Pimodek Mimarlık tarafından 2021 yılında tasarlandı. 1990’larda inşa edilen konut yapısının fonksiyonel ve tasarımsal eksikliklerinin tamamlanarak günümüz koşullarına cevap veren bir yaşam alanı ortaya koyma müdahaleleri projenin kapsamını oluşturur.

Üç katlı Vural Evi’nde ev sahiplerinin birlikte vakit geçirmelerine imkan veren ortak alanlar zemin katta, yatak odası ve çalışma odası gibi özel alanlar üst katlarda kurgulanmıştır. Bahçeye açılan zemin katta; salon, şömine odası ve yemek odası bir arada düşünülmüştür. Bu katta yer alan aile odası, hem spor odası hem de mutfağa açılarak mekansal süreklilik sağlanmıştır. Personel odası, yine ortak kullanımın yoğun olduğu zemin katta planlanmıştır.

Projede, zemin katı üst katlara bağlayan merdiven, kullanım açısından elverişsiz, görsel açıdan yetersiz olması nedeniyle yıkılarak yeniden tasarlanmıştır. Ebeveyn odası, kendi içinde giyinme odası, banyosu ve dinlenme alanıyla beraber bir suit olarak orta katta planlanmıştır. İki çocuk odası, bakıcı odası ve banyo yine bu katta yer aldı. Okuma odası, salona bu kattan bakan açık bir mekan olarak kurgulanmıştır. Geniş çalışma odası ve iki misafir odası, çatı katında düzenlenmiştir.

Gri ve beyaz renk paletinin hakim olduğu yaşam alanında doğal taşlara ve ahşap kullanımına sıklıkla yer verilmiştir. Öte yandan bu yalın geçişlerin arasında; sanat eserleri ve birtakım mobilya, aydınlatma ve dekoratif objeler ile renkler ön plana çıkarılmıştır. Şahin Demir, Ozan Oganer, Emre Namyeter, Hasan Pehlevan, Mira Oran, Hande Uğur, Burcu Filiz ve Nconen, yaşam alanında işlerine yer verilen sanatçılar arasında yer almıştır.

Geniş açıklıklarıyla iç ve dış mekan sınırlarının ortadan kalktığı yapıda, söz konusu renk tonları ve malzeme tercihi dış mekanda da sürdürülmüştür. Vural Evi projesinde, bahçeye eklenen havuzla birlikte, dış mekanıyla yaşayan bir koza kurgulanmaya çalışılmıştır.  

Proje Künyesi

Lokasyon: Göktürk, İstanbul
İç Mimari Tasarım: Pimodek Mimarlık
Tasarım Ekibi: Ömer Hamulu, Erdem Hamulu, Gizem Altuğ, Tuğba Dere, İbrahim İnci
Uygulama Projesi: Pimodek Mimarlık
Ana Yüklenici: Pimodek Mimarlık
Toplam İnşaat Alanı: 750 m²
Proje Tarihi: 2021
Yapım Tarihi: 2021
Fotoğraf: İbrahim Özbunar