Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • MUUM

  • 2020

İnegöl'ün en büyük ilçesi olan Yeniceköy'de hayata geçirilen “Doğal Yaşam Merkezi” projesinin temel amacı, İnegöl'ün doğal güzelliklerini yansıtan, sosyal ve kültürel etkinliklerin her yaştan topluluğa hitap ettiği bir mekan yaratmaktır. Merkez, sürdürülebilir bir geleceği korumaya yardımcı olan bir proje örneği olmak için enerji verimli olmayı hedeflemektedir.

Dostum Doğal Yaşam Merkezi, insanların yoğun şehir yaşamının olumsuz etkilerinden kurtulabilecekleri ve doğayla iç içe olma ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir yerdir. Tasarım, ziyaretçiler için bir çekim merkezi olarak farklı aktivitelerle hizmet veren hem açık hem de kapalı alanlardan oluşmaktadır. Senenin geneline yayılan aktivite programı ile kullanıcıların bu alanı sürekli deneyimlemesi, çocukların daha iyi bir gelecek için doğayı keşfetmesi ve onunla yaşamayı öğrenmesi amaçlanmaktadır.

Projenin ana tasarım kriterleri, doğayla iç içe yaşamak, şeffaflık, eşitlik, dostluk, aile, topluluk, huzur ve macera olarak sıralanabilir.

Pavyonlar modüler ve prefabrik olacak şekilde tasarlanmıştır. Şeffaf cepheleri, insan ölçeği ve malzeme (ahşap) seçimleri ile peyzajın bir parçası olacak şekilde inşa edilmiştir.Arazi ve doğal özellikler çerçevesinde mekanın, zamanın ve doğanın gereklerine uyumlu çağdaş bir mimari yaklaşım benimsenmiştir.