Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • MUUM

  • 2018

Microsoft Teknoloji Merkezi, İstanbul'daki mevcut ofis binasının bodrum katında, doğal ışık almayan 400 m2'lik bir alanda yer almaktadır. Projede firmanın yeni teknolojilerini sergilerken kurumsal kimliğini vurgulayan mekânlara sahip olunması amaçlanmıştır. Tasarımın bir diğer önemli kriteri ise projenin bulunduğu ülkenin yerel özelliklerine yer verilmesidir. Öncelikler belirlenerek konsept haritası oluşturulmuş ve proje tasarlanmaya başlanmış, ardından renk paleti oluşturularak, temel tasarım kriterlerinden olan samimi bir ortam yaratmak için malzeme ve ürün seçimleri üretilmiştir.

Öncü teknolojilere ev sahipliği yapması amaçlanan projenin hem akılcı hem de doğal unsurlarla tasarlanması hedeflenmiştir. Merkez üç ana amaca hizmet edecek şekilde inşa edilmiştir: sergi, toplantı ve ofis/çalışma fonksiyonları. Karşılama bankosu ile başlayan tasarım, ziyaretçileri teknoloji merkezine yönlendiren duvar tasarımı ile devam etmektedir. Doğal ışık almayan projenin ana mekânı bodrum katında var olma hissinden uzaklaştırılmış, malzeme seçimleri, doğaya ve gerçek bitkilere gönderme yapan soyutlamalar ile bu etki desteklenmiştir.

Yeni teknolojilerin ve ürünlerin tanıtılması amacıyla tasarlanan bu projede farklı etkinlikler düzenlenebilmekte ve deneyim merkezi, aralarında katlanır paneller ile ana mekâna entegre edilebilmektedir. Diğer mekânlar için de esnekliğin ön planda tutulduğu bu tasarımda, ana mekân çevresinde farklı büyüklüklerde toplantı odaları, farklı senaryolarla kullanılacak ofisler ve farklı deneyimler için tasarlanmış odalar yer almaktadır.

Sonuç olarak, şirketin kurumsal kimliği, ilerici bakış açısı ve merkezin teknolojik altyapısı, seçilen tasarım öğeleri ve konstrüksiyonlarla bütünleştirilerek esnek ve samimi mekanlar yaratılmıştır.