Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Sembol İnşaat

Sembol Uluslararası Yatırım’ın Kazakistan’ın Nur-Sultan şehrinde yer alan cami projesi sahan, haram ve minareler olmak üzere 3 ana kısımdan oluşmaktadır. Orta Asya’nın en büyük camisi olma özelliğine sahip olan yapının, 4 adet minaresi bulunmakta olup her bir minare yüksekliği 135 metredir. Ayrıca yapıda 3500 otomobil kapasiteli kapalı otopark, VIP alan, ibadet salonu ve abdesthaneler yer almaktadır.

Minare perdeleri için İNTEVA ahşap kirişli perde-kolon kalıp sistemi kullanılmıştır. Minareler yükseldikçe perde ölçülerinde görülen farklılıklar için optimum çözüm sağlanmıştır. Minare dış perde kalıpları için Tırmanma Konsolu 240 HR sistemi, iç perde kalıpları için Tırmanma Konsolu 150A sistemi kullanılmıştır. 4 adet minareden biri turistik minare olarak isimlendirilmiştir. Bu minare içerisinde merdiven ve asansör yükselmekte olup iç perdeler için özel çözüm uygulanmıştır. İç perdelerde, alan yeterli olmadığı için tırmanma konsolları kullanılması yerine şaft platformu sistemi kullanılmıştır. Şaft platform kirişleri, asansör boşluklarında perde kalıplarının oturacağı ve işçilerin bu bölgede emniyetle çalışabileceği bir platform oluşturulması için dizayn edilmiştir.

Projede kullanılan İNTEK Kalıp sistemleri ve miktarları:

  • Turistik Minare Perde Kalıbı İNTEVA:  A = 472 m2 - H = 450 cm Turistik Minare Tırmanma Konsolları 240HR: 24 adet
  • Minare Dış Perde Kalıbı İNTEVA: A = 102,6 m2 - H = 300 cm (3 takım) Minare Dış Perde Kalıbı Tırmanma Konsolları 240HR: 24 adet Minare İç Perde Kalıbı İNTEVA: A = 70,5 m2 - H = 300 cm (2 takım) Minare İç Perde Kalıbı Tırmanma Konsolları 150A: 16 adet