Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Aksan İnşaat

  • 2015

Edirne Büyük Sinagogu, 1905 yılının Ağustos ayında Edirne'de çıkan büyük yangında tamamen yok olan 13 sinagogun yerine, 6 Ocak 1906 fermanı ile yapılmıştır. Büyük Sinagog, Fransız mimar France Depre tarafından inşa edilmiş ve Kal Kados ha Godal adıyla 1907 yılında ibadete açılmıştır. Sinagogun maliyeti, şehirdeki cemaatin yanı sıra Rusya ve başta Almanya ile Macaristan olmak üzere Avrupa'nın çeşitli yerlerinden toplanan paralarla karşılanmıştır. Balkanlar'daki en büyük, Avrupa'daki üçüncü büyük sinagog olarak belirtilen yapı, 1983 yılına kadar aktif olarak kullanılmıştır.

Sinagog yapısı, idari ve müştemilat binası ile birlikte büyük bir kompleks olarak yaklaşık 1,5 dönümlük arazi içinde bir havra şeklinde yapılmıştır. Aynı zamanda da Avrupa ve Türkiye'deki en büyük Havra kompleksidir.

Uzun yıllar kullanılmayan Sinagogun restorayon çalışmalarına, 2010 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünün kararı ile başlandı ve 26 Mart 2015 tarihinde devlet temsilcileri ve yahudi cemaati fertlerinin katılımıyla yeniden kullanıma açıldı. (Kaynak: Aksan İnşaat)

Projede Uzertaş'ın Almanya'dan ithal ettiği BEECK ürünleri kullanıldı. BEECK boyaları teknik üstünlüğü sayesinde, boyacı, dekoratör, müteahhit ve mimarın en iyi sonucu almasını sağlıyor.