Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Gürsoy Grup

  • 2019

Çamlıca Tepesi Camii,  Anadolu Yaka’sının Boğaz’a bakan mevkiinde 268 metrelik rakım üzerine inşa edildi. Camii ibadet merkezi olmasının yanı sıra sosyal, kültürel ve eğitim mekânlarını içinde barındıran bir "külliye" olarak tasarlandı. 

Caminin dışı, Mimar Sinan'ın eserlerinden oldukça esinlenerek tasarlanmış, yapımında da Sinan'ın teknikleri kullanılmıştır. Örneğin 34 metre çapındaki ana kubbenin zemine ufak kubbeler yardımıyla indirilmesi camiye doğal bir görünüm kazandırmaktadır. Yine Sinan'ın Süleymaniye Camii'nin Süleymaniye Tepesi'nden İstanbul Boğazı'na bakması gibi, Çamlıca Camisi de Çamlıca Tepesi'nden boğaza bakar. Caminin ana kubbesinin çapı İstanbul'u simgeleyecek şekilde 34 metre, yüksekliği ise İstanbul'da yaşayan 72 milleti simgeleyecek şekilde 72 metre olarak yapılmıştır. Caminin altı minaresinden ikisi 90'ar metre iken, diğer dört minare Malazgirt Meydan Muharebesi'ni simgeleyecek şekilde 107,1 metre yüksekliğinde inşa edilmiştir.

UZERTAŞ

Projede Uzertaş'ın BEECK ürünleri kullanıldı. Projenin boya tedarikçiliğini üstlenen Uzertaş, iskele kurulumunun zor olduğu minareler gibi bölgelerde de kullanılabilen, 25 yıl dayanıklı boyaları ile Çamlıca Camiini renklendirdi. BEECK boyaları sayesinde Çamlıca Camii çok uzun süre yapısı bozulmadan hizmet verebilecek.

ALİMOĞLU MARBLE

Projede Alimoğlu Marble Light Travertine (Cross Cut) ürünü ile yer almıştır.