Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Yalın Tan + Partners

  • 2020

MEXT ekosisteminde 190.000 çalışanı ile 250 şirket, yerel ve uluslararası teknoloji ve çözüm sağlayıcılar, üniversiteler ve kurumlar bulunmaktadır.

MEXT'in kalbi, 1000 metrekarelik Endüstri 4.0 fabrikasıdır. Dördüncü Sanayi Devrimi olarak da bilinen Endüstri 4.0, modern akıllı teknolojiyi kullanarak geleneksel imalat ve endüstriyel uygulamaların devam eden otomasyonudur. Bu dijital üretim fabrikası, gerçek hayattaki üretim tesislerinde kullanılan kontrol sistemi ile entegre dünyanın ilk sanal demir-çelik fabrikasıdır.

70'den fazla üretim senaryosuna sahip dijital üretim fabrikası, satış tahmini, tedarik zinciri, üretim sistemleri ve kalite yönetimine kadar uçtan uca entegre edilmiştir. Eğitim sürecinde profesyoneller, üretimi geleneksel yöntemlerle ve uçtan uca dijital teknolojilerle karşılaştırma ve deneyimleme fırsatı bulmaktadır.

Eğitim ve araştırma amaçlı Endüstri 4.0 fabrikası dışında MEXT, ekosistem ortakları için bir başlangıç alanı, 240 kişilik bir konferans salonu, toplam 1000 m2'lik oditoryum ve laboratuvarlar, kafeterya, sosyal alanlar ve en yeni makineler ve robotlar için bir vitrin alanı sunmaktadır.

Kullanıcının MEXT yolculuğu, girişte bulunan self check-in kiosklarından başlar ve 360 derecelik sanal tur, yön bulma çözümleri ile birlikte, merkezde gezinmeyi kolay ve öngörülebilir hale getirir. Toplantı salonları ve sınıflar için dijital rezervasyon sistemi kullanılmakta, her toplantı odası ve sınıfın girişindeki ekranlar, kullanıcının rezervasyon yapmasına, ayrıca aydınlatma, sıcaklık ve taze hava seviyelerini kontrol etmesine olanak sağlamaktadır.

Merkezin çeşitli alanlarında hem kullanıcıyı eğlendiren hem de dijital teknoloji uygulamalarının değişkenliğini gösteren dijital sanat enstalasyonları bulunmaktadır. Paslanmaz çelik ve beton gibi iç mekan için seçilen malzemeler bir fabrika mekanını çağrıştırırken, doğal huş ağacı, yeşil duvarlar ve çeşitli oturma çözümleri ve doğal güneş ışığını taklit eden yapay aydınlatma ile birleştiğinde, sıcak, insan odaklı bir ortam yaratmaktadır.

Binadaki doğal ışık yetersizliği nedeniyle, günün saatlerine göre sıcaklıklarını değiştirerek doğal güneş ışığını taklit eden aydınlatma armatürlerini içeren aydınlatma çözümlerine özel önem verilmiştir.

Sınıfların, toplantı odalarının ve dijital fabrikanın akustik özelliklerini denetlemek üzere akustik danışmanlar da projeye dahil edilmiştir. Bu sayede, keçe akustik duvar ve tavan panelleri, tavan için akustik alçı levhalar ve ses yalıtım performansına sahip cam bölmeler gibi tasarım çözümleri hayata geçirilmiştir.

MEXT, gezinmeyi kolaylaştıracak ve kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır. Rampalar, asansörler ve merdiven asansörleri, tekerlekli sandalye kullanıcılarının tüm tesislere kolay erişimini sağlar. Grafik öğeleri bulma yöntemi, görme engelli kullanıcılara hitap edecek şekilde tasarlanmıştır.

Bununla birlikte, MEXT'de kullanılan bina yönetim sistemi, enerji verimliliğini ve çevresel etkiyi kontrol etmek için tüm mühendislik sistemlerinden (her bir binanın karbondioksit, nem ve sıcaklık seviyeleri de dahil olmak üzere) verileri toplamaktadır ve bunları resepsiyon alanındaki bir ekranda gerçek zamanlı olarak göstermektedir.