Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Onurcan Çakır Mimarlık

  • 2018

ŞH Evi, Urla’da doğanın içinde ve sakin bir çevrede konumlanmıştır. Kütle, fonksiyonların ilişkisi üzerinden şekillenmiştir. Her iki yanda bulunan teras çatılı ve doğal taş cepheli kütleler, yatak odalarının bulunduğu kısımlardır. Taş cepheli kütlelerin her birinde ikişer adet yatak odası bulunmaktadır. Bu kısımlar, yapının ortasında bulunan yüksek tavanlı, beşik çatılı beyaz kütledeki salon ve mutfağın bulunduğu hacme açılmaktadır. Bu mekanın çatısında içeriden görülebilen ahşap makaslar kullanılmıştır.

Malzeme olarak; yapının iki tarafında bulunan kütleleri oluşturan koyu tonlardaki taş, ekonomik ve lojistik avantajları da göz önünde bulundurularak yakın çevreden temin edilmiştir. Bu kütlelerin güney cephesindeki yatak odalarında, manzaraya hakim büyük pencereler bulunmaktadır. Taş cepheli kütlelerin ortadaki beyaz ana kütleye göre planda kaydırılarak yerleştirilmesi ile oluşan üç tarafı duvarlarla çevrili orta bahçe, tanımlı bir dış mekan oluşturmaktadır. Salonun büyük ve yüksek cam kayar kapıları açıldığında, bu orta bahçe, iç mekanın bir uzantısı olarak kullanılabilmektedir. Yatak odalarındaki kat yüksekliğinden, orta kısımdaki yüksek tavanlı ortak hacme geçildiğinde oluşması amaçlanan ferahlık hissi, bu büyük camlarla desteklenmiştir. 

Kış aylarında soğuk rüzgarlardan mümkün olduğunca az etkilenmek için, bölgenin hakim rüzgarının vurduğu kuzey cephesindeki pencere açıklıkları en düşük seviyede tutulmuştur. Mutfağın bu cephedeki yatay şerit penceresi ile arazinin kuzeyinde bulunan diğer tarla ve zeytinliklerden oluşan doğal manzaraya dönük bir çerçeve oluşturulmuştur.