Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83

Geçtiğimiz senelerde, Seewalchen am Attersee'de ferah ve bol ışık alan müstakil bir ev inşa edildi. Bu projenin öne çıkan özelliği ise yalıtımı oldu. Yalıtım için dış duvarlara ve çatıya yaklaşık 1000 adet saman balyası yerleştirildi.

Kuzey Avusturyalı genç müteahhitler bunun sürdürülebilir, uygun maliyetli ve desteksiz bir inşa süreci olmasını istiyordu. Bu yüzden, ahşap iskeletli yapıda yalıtım malzemesi olarak preslenmiş küçük saman balyaları kullanmayı tercih ettiler. Bu sıra dışı proje, Kreuzer Holzbau firması ile birlikte gerçekleştirildi. Duvarların dışı, buhar geçirimli EGGER DHF kaplama levhalarıyla kaplandı. Müteahhitler ve yardımcıları saman balya yalıtımını yerleştirdikten sonra, iç kısım formaldehit içermeyen EGGER OSB 3 ile kapatıldı. Sıkıca preslenmiş saman, ahşapla aynı yangın davranışını gösterir ve kaplama ahşap bazlı EGGER levhalarıyla yapıldığından kemirgenler veya böcekler yalıtıma erişemez. Çatı konstrüksiyonu için samanlı yalıtım dahil olmak üzere on iki parça, ahşap konstrüksiyonla önceden imal edildi ve iç kısımda EGGER OSB 3 levhalar kullanıldı. Bu yaklaşım, 175 m²'lik müstakil evin tüm parçalarının hızlı ve verimli bir şekilde imal edilmesini sağladı.

Yağmur geçirmez alt çatı ve çatı lataları dahil olmak üzere bina iskeletinin doğraması ve montajı sadece üç haftada tamamlandı. EGGER OSB 3 döşeme levhaları sayesinde buhar bariyeri folyosunun kullanılmasına gerek kalmadı. Yaşam alanlarında sıva kullanımından da kaçınıldı. Taban plakası yalıtımının üstüne yerleştirilen 25 mm kalınlığındaki EGGER OSB 3 döşeme levhaları; zeminin diğer unsurları olan ahşap döşeme, koyun yünlü yalıtım ve karaçamdan yapılmış döşeme levhaları için sağlam bir temel oluşturuyor. Oturma odasındaki, merkezi ısıtmada kullanılan sulu sistem pelet sobası ise ahşap evin çevre dostu olma özelliğinin altını çiziyor.

Müteahhit/müşteri: Viktoria ve Johannes Maringer (AT)

Mimarlar: Ahşap Ustası Johann Spitzer (AT)

Uygulayıcı firma/uygulama: Kreuzer Holzbau GmbH (AT)

Yapım süresi: 17 ay

Fotoğraflar: Johannes Maringer