Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • OFİSvesaire

  • 2022

Yapı, Urla Kekliktepe’de eğimli bir arazide konumlanır. Ana konut strüktürünün kullanım senaryosunda görülen sorunlar ve potansiyeller göz önünde bulundurularak konutun planı, kütlesi ve taşıyıcı sistemi yeniden çalışılmıştır. Betonarme yapı, kompozit bir sisteme dönüşmüş ve yapıya eklenen pergola mimari bir eleman olarak yapının kimliğini oluşturmuştur. Önerilen pergola ile yapıya ikincil, hareketli bir cephe eklenmiştir.

Bunların yanı sıra havuz, spor salonu ve otopark gibi düzenlemeler ile yapının vaziyet planındaki konstrüksiyonu yeniden ele alınmış; binanın peyzajı, yeni önerilen açık oturma alanları ile yeniden tasarlanmıştır. Tüm bu yapılarda bütüncül bir mimari dil sunabilmek için doğal malzeme olarak ahşap, taş ve çelik elemanlar dengeli bir şekilde kullanılmıştır.

Ana konutta, giriş holünün hemen önünde karşılama alanı olarak şekillenen yaşam alanı, mutfak ile doğrudan ilişki kurarken, aynı zamanda bahçe ile teras sürekli fiziksel ve görsel temas halindedir. Binanın diğer bölümünde ise ana yatak odasına ek olarak kendine ait hizmet alanları bulunan iki adet misafir odası ve bir hobi odası yer almaktadır.

İç mekanlardaki bu işlevsel çeşitliliğe benzer şekilde, yapıyı çevreleyen açık alanlardaki eğlence, dinlenme, izleme, egzersiz ve benzeri işlevler farklı odaklarda şekillenerek, kullanıcılara çoklu açık alan deneyimleri için fırsatlar sunulmaktadır.

Proje, yapısal uygulama süreçleri ve proje yönetimi faaliyetleri de yönetilerek yaklaşık 8 aylık bir sürede tamamlanmış, teslim edilmiş ve kullanıma açılmıştır.