Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Çağla Akyürek Mimarlık

  • 2018

Mal sahibinin tek bir villa yapmak üzere Florya’da satın aldığı arsa üzerine 20×13.5 lik oturumu olan bir ev projesidir. Sokak tarafında 4 araçlık bir giriş avlusundan sonra, güney tarafındaki bahçe ve havuza maksimum alan bırakılacak şekilde konumlanmıştır. Batı tarafında parsel sınırına çok yakın iki komşu bina kütlesine daha sağır cepheler bakarken, ana mekanlar güneydeki kendi bahçesine ve doğudaki yeşil alana yönlendirilmiştir.

Evin kalbi, iki kat yüksekliğindeki yaşam hacmidir. Komple bir cam duvar ile bahçeden ayrılan bu mekan, iki taraflı bir şömine ile yemek odasından, kaktüs bahçesi ve süs havuzu ile oturma odasından ayrılmaktadır. Bu üç mekan farklı kotları tavan yükseklikleri boyutları ve birbirine görsel bağlantıları ile son derece zengin bir yaşam alanı oluşturmaktadır.

Geniş saçaklar Türk evi tipolojisi ve İstanbul’un iklimine uygun ve estetik bir dokunuştur. Yüzme havuzunun parçası gibi tasarlanmış olan süs havuzları, yaşama alanının ortasındaki ufak avluya kadar girmektedir.