Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Folkart Yapı

  • Dilekci Mimarlık

  • 2016

Folkart Blu Paşalimanı projesi, -Çeşme yarımadasında denize sıfır çok değerli birkaç önemli alanından biri üzerinde- bölgenin tüm potansiyelleri irdelenerek kurgulandı. Güneş, rüzgar, manzara, yeşil gibi bölgeye ait veriler, proje programının şekillenmesinde  belirleyici oldu. Paşalimanı bölgesinin güneye bakan ve kuzeyin sert rüzgarına sırt dönen ama bu rüzgarı yapıyı serinletmek için de kullanan bir tasarım yaklaşımı benimsendi. Arsanın zorlu geomtrisine rağmen manzara yönlerinde en doğru açılar bulunmaya çalışıldı. Proje genelinde açık teraslar özellikle güneş yönünde gölge oluşturmak ve aynı zamanda her kullanıcıya ait bir yeşil teras vermek arzusuyla önerildi. Aynı zamanda bu yeşil teraslar aracılığıyla her katta, her ünite bir “bahçe katı” ruhuna kavuşmuş oldu.

İç ve dış mekan kullanımları ve geçişlilikleri proje bütününde önemli kriter olmuştur. Teras alanları, ünitelerin yaşam alanlarını devamı niteliğinde ele alınmıştır.  Dingin ve gölgede bir alan olarak kurgulanan iç bahçe, tüm birimlerin erişim koridorlarına ayrı bir perspektif katmaktadır.  İç Bahçe ve havuz kotuna bağlanan sosyal tesis ise ihtiyaç duyulacak tüm sosyal donatıları barındırmaktadır. Yalın ve doğal malzemeler, mimari tasarımın gücünü daha da arttırmaktadır. Proje denize yaklaştığında 3 katlı bir yüksekliğe indirilerek, silüette denizle mütevazi bir bağ kurmaya çalışmaktadır.

Folkart Paşalimanı projesi,  sahip olduğu tüm potansiyeller ve mimari yaklaşımı ile bölgedeki mimari perspektifi başka bir noktaya taşıyacaktır.