İstanbul Yeni Havalimanı

İstanbul Yeni Havalimanı

Türkiye’nin uluslararası havacılık pazarındaki rolünü daha da ileriye taşıyacak olan Yeni Havalimanı İstanbul’un Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon m² alan üzerinde inşa ediliyor. Yıllık 200 milyon yolcuya çıkarılabilir kapasiteye sahip üç terminal ve altı pistten oluşacak İstanbul Yeni Havalimanı’nın, dört fazda tamamlanması planlanmaktadır.İlk etapta üç adet bağımsız paralel pist, taksi yolları, apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve meteoroloji sistemleri ile diğer hizmet binaları hayata geçirilecek. İlk yolcu terminal binası 1.3 milyon m² ile dünyanın tek çatı altındaki en büyük terminal binası olacak ve bu terminalde ilk etapta yılda 90 milyon yolcuya hizmet verilecek. Projenin ilerleyen fazlarında ek terminal binaları ve pistler ile bu kapasite 150 milyon yolcuya çıkacak. Uzun vadede havalimanı terminal kapasitesinin 200 milyon yolcuya kadar genişletilebileceği öngörülerek gerekli planlamalar yapılmaktadır. 1,3 milyon m² büyüklüğündeki “terminal binasının” yaklaşık
456.000 m² büyüklüğündeki “TB1” ve “TB3” bölgelerinin kaba inşavatı VMK firması tarafından yapılmaktadır.Toplam beş bölüme ayrılmış olan “iskele binalarının” yaklaşık 56.000 m² büyüklüğündeki “PB2” kısmının kaba inşaatı, Biha-Tevaz Adi Ortaklığı tarafından yapılmaktadır. VMK ve Biha-Tevaz firmaları, kalıp ve iskele sistemleri konusunda çözüm ortağı olarak İNTEK’i tercih etmişlerdir.
 
Terminal Binasının döşeme sistemi yerinde dökme kirişler ve prefabrik döşemelerden oluşmaktadır. 12 metre gibi çok büyük bir kat yüksekliğine sahip olan projenin yerinde dökme kirişlerinde, HD 150 masa sistemi ve PANEMAX panel kalıp sistemi kullanılmıştır. Masalara monte edilen “katlanabilir korkuluklar” sisteme çok büyük bir iş güvenliği ve hız katmıştır.
 
Ø200 ve Ø150 cm çapında 11,40 metre yüksekliğindeki dairesel kolonlar, operasyonları basitleştirip hızlandıran ve aynı zamanda iş güvenliğini ön planda tutan İNTEK tasarımları sayesinde günlük beton dökümleri yapılarak çok hızlı bir şekilde yapılmıştır.

Galeri