İstanbul 3. Havalimanı

İstanbul 3. Havalimanı

GRANİTAŞ

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük projelerinden biri olan İstanbul’un yeni havalimanında doğal taş uygulamaları konusunda çözüm ortağı olarak GRANİTAŞ markası tercih edilmiştir. Granit ocaklarından büyük özveri ile çıkarılıp işlenen Türk doğal granitleri kusursuz işçilikle uygulanarak medeniyetlerin buluşma noktası olan bu projede tüm dünyaya sergilenmiş oldu.

İç mekânda yaklaşık 39.000 metrekare, dış mekânda ise 15.000 metrekare yerli doğal granit kullanılmıştır. GRANİTAŞ Bilecik ve Kırşehir fabrikalarında 24 saat çalışma esasına dayalı olarak olağanüstü bir çaba ile üretilen 54.000 metrekare malzeme, 2,5 ay gibi kısa bir süre içerisinde teslim edilmiştir.

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. tarafından yapılan Türkiye’nin ve dünyanın en büyük havalimanı alışveriş deneyimini hayata geçirecek Unifree DutyFree bölümünde de GRANİTAŞ’ın kendi ocaklarından çıkarıp, fabrikalarında işlediği Balaban Green ve Giresun Vizon doğal granitleri kullanılmıştır.

İNTEK

Türkiye’nin uluslararası havacılık pazarındaki rolünü daha da ileriye taşıyacak olan Yeni Havalimanı İstanbul’un Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon m² alan üzerinde inşa ediliyor. Yıllık 200 milyon yolcuya çıkarılabilir kapasiteye sahip üç terminal ve altı pistten oluşacak İstanbul Yeni Havalimanı’nın, dört fazda tamamlanması planlanmaktadır.İlk etapta üç adet bağımsız paralel pist, taksi yolları, apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve meteoroloji sistemleri ile diğer hizmet binaları hayata geçirilecek. İlk yolcu terminal binası 1.3 milyon m² ile dünyanın tek çatı altındaki en büyük terminal binası olacak ve bu terminalde ilk etapta yılda 90 milyon yolcuya hizmet verilecek. Projenin ilerleyen fazlarında ek terminal binaları ve pistler ile bu kapasite 150 milyon yolcuya çıkacak. Uzun vadede havalimanı terminal kapasitesinin 200 milyon yolcuya kadar genişletilebileceği öngörülerek gerekli planlamalar yapılmaktadır. 1,3 milyon m² büyüklüğündeki “terminal binasının” yaklaşık 456.000 m² büyüklüğündeki “TB1” ve “TB3” bölgelerinin kaba inşavatı VMK firması tarafından yapılmaktadır.Toplam beş bölüme ayrılmış olan “iskele binalarının” yaklaşık 56.000 m² büyüklüğündeki “PB2” kısmının kaba inşaatı, Biha-Tevaz Adi Ortaklığı tarafından yapılmaktadır. VMK ve Biha-Tevaz firmaları, kalıp ve iskele sistemleri konusunda çözüm ortağı olarak İNTEK’i tercih etmişlerdir. Terminal Binasının döşeme sistemi yerinde dökme kirişler ve prefabrik döşemelerden oluşmaktadır. 12 metre gibi çok büyük bir kat yüksekliğine sahip olan projenin yerinde dökme kirişlerinde, HD 150 masa sistemi ve PANEMAX panel kalıp sistemi kullanılmıştır. Masalara monte edilen “katlanabilir korkuluklar” sisteme çok büyük bir iş güvenliği ve hız katmıştır. Ø200 ve Ø150 cm çapında 11,40 metre yüksekliğindeki dairesel kolonlar, operasyonları basitleştirip hızlandıran ve aynı zamanda iş güvenliğini ön planda tutan İNTEK tasarımları sayesinde günlük beton dökümleri yapılarak çok hızlı bir şekilde yapılmıştır.

Galeri