Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Yapı Merkezi

Yapı Merkezi tarafından ana yükleniciliği üstelenilen proje Uganda, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Tanzanya’yı kendi içlerinde birbirine bağlarken, Doğu Afrika’yı da Hint okyanusuna açmakta, bu sayede denize kıyısı olmayan Afrika ülkelerinin zengin yer altı kaynaklarını kıta dışına ihraç etmesine olanak sağlamaktadır.

Lot 1 Darüsselam - Morogoro kısmının uzunluğu 205 km, Lot 2 Morogoro - Dodoma - Makutupora kısmının uzunluğu ise 336 km’dir. Tasarım hızı 160 km/s olan demiryolu projesi kapsamında 154 adet köprü, 4 adet tünel, 42 adet hayvan geçişi, 68 adet alt ve üst geçitler, 1100 adet menfez, 14 adet istasyon ve 2 bakım atölyesi imalatı bulunmaktadır.

Temellerde ve perdelerde İNTEVA ahşap kirişli kalıp sistemi ve PANEMAX çelik çerçeveli panel kalıp sistemi kullanılmıştır. Başlık kirişleri, köprü ve viyadük döşemeleri HD 150 yük taşıyıcı iskele sistemi ile çözülmüştür. Köprü ve viyadüklerin, kalınlığı 65 cm ile 125 cm arasında değişen döşemelerinde, kesitler genellikle değişkendir. Bu yapıların değişken kesite sahip yan kalıpları, İNTEVA ahşap kirişli kalıp sistemi ile çözülmüştür. Özel forma sahip olan orta ayaklar, çelik yüzeyli SCS kalıplar ile yapılmıştır.

Şehir merkezinden geçen köprünün kalıp ve iskele işleri yapılırken, trafik akışını sağlayabilecek şekilde büyük açıklıklı yol geçişleri bırakılmıştır. Bu yol geçişlerinde, büyük açıklıkları geçebilmek için ana taşıyıcı kiriş olarak yüksek mukavemetli NPI profiller kullanılmış. Bu kirişlerden gelen büyük yükler, MULTİTEK iskele sistemi ile zemine iletilmiştir.