Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Memorial Sağlık Grubu

  • Zoom/TPU Mimarlık

  • 2018

Hastaneler; teşhis, tedavi ve hizmet amaçlı, kısa ya da uzun süreli kullanıma yönelik tasarlanan, vücudumuzdaki her organ gibi farklı çalışan, 7 gün 24 saat kesintisiz yaşayan bir organizma gibidir. Bu organizmanın sorunsuz yaşayabilmesi için birçok farklı ihtiyacı olduğu kadar, doğru tasarlanmış bir ışığa da ihtiyacı vardır.

Memorial Bahçelievler'in, her mekanında işlevi ile örtüşen farklı bir mimarisi, tanımı ve duygusu vardır. Mimari tanımlar tavan, duvar ve mobilyalarda değiştiği gibi, ışık tasarımında da ihtiyaca göre değişiklik göstermekte. Planlanan aydınlatma tasarımında; günün her saati, her birimindeki farklı ışık senaryoları ile aslında işin toplamında, psikolojik olarak tüm kullanıcılara üst düzey bir memnuniyet, rahat ve huzurlu bir ortam sunma amaçlanmıştır. Bu projenin ışık tasarımında varılmaya çalışılan hedef, öncelikle hastaların ve tüm diğer kullanıcıların, bulundukları alanı alışılagelmiş bir sağlık yapısı hissinden uzak; sorunu çözüme kavuşturmak üzere üst düzey bir konfor, huzur ve misafirperverliğin sunulduğu güven veren bir hizmet ortamı duygusunu oluşturma üzerinedir. Işık ile oluşturulmaya çalışılan bu mesaj; hastanenin girişinden bekleme alanlarına, muayene odalarından hasta odalarına, koridorlardan tüm farklı işlevdeki birimlere, hatta yoldan görünen cephe aydınlatmasına kadar bir bütünlük içindedir.

Bu hastanede tüm mekanların aydınlatması için işleve yönelik bir ışık tasarlanırken, görsel ve psikolojik algı yönetiminin yanı sıra standarda uygun teknik gereklilikler de ışık kaynağı seçimlerde ön planda tutulmuştur. Hastanenin tüm birimlerinde ışık, estetik olarak mimari detaylar ile bütünleşmiş; işletmesel operasyonu başarı ile sürdürecek, kamaşma kontrolü ve rengi doğru gösterme indeksi yüksek, enerji tasarruflu ve uzun ömürlü son teknoloji LED ışık kaynakları projelendirilmiştir.

Türkiye’nin en büyük özel sağlık yatırımları arasında yer alan Memorial Sağlık Grubunun Bakırköy’deki bu yeni hastanesi, farklı mimarisinin yanı sıra; fizyolojik, psikolojik ve biyolojik açıdan bireyi önemseyen özel ışık tasarımı ile üst düzey bir konfor ve evinde ağırlanma hissi verirken, mekanlarını standart hastane algısının dışına taşıyarak sektöründe öncü bir hizmet sunmaktadır.

Proje Künyesi:

Konum: Bahçelievler / İstanbul
İşveren: Memorial Sağlık Grubu
Mimari Tasarım: Memorial Proje Yönetimi
İç Mekân Projesi: Zoom TPU
Statik Proje: Balkar Mühendislik
Mekanik Projesi: MEP Mühendislik
Elektrik Projesi: ERK Proje Mühendislik
Peyzaj Projesi: DS Mimarlık
Cephe Danışmanı: Axis Facades
Aydınlatma Danışmanı: NA Mimari Aydınlatma ve Tasarım
Sanat Danışmanlığı ve Yönlendirme: Emedya Tasarım
Akustik Danışmanı: Karakutu Elektroakustik
Yangın Tahliye Projesi: İtina İnşaat ve Danışmanlık
Ulaşım Danışmanlığı: Doruk Ulaşım Planlama
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2018 
Arsa Alanı: 14.060,00m²
Toplam İnşaat alanı: 72.496,00 m²
 

Projede ayrıca Durlum'un LOOP® tavan sistemi kullanılmıştır. LOOP® tasarım tavanındaki son derece şık, yuvarlak açıklık ve çizgilerle istenilen üç boyutlu ve estetik tavan görünümü elde edilmiştir.