Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Tromp Mimarlık

  • 2022

Hastane binası Tromp mimarlık tarafından 2022 yılında tasarlanmıştır. 

Kullanıcıların, yapının çevresinde ve içinde rahat dolaşımı ve kolay erişimi tasarımın ana çıkış noktasıdır. Yapı parseli Ebu Bekir ve Asır Caddeleri arasında yer almaktadır. Ana giriş ve acil girişİ farklı caddelere bakmaktadır ve bu girişler yapı parseli içindeki ring yolla bağlanmaktadır. Böylece kullanıcılar ana girişe, acil girişine, açık ve kapalı otoparka şehrin farklı noktalarından yaya ve araç ile kolayca ulaşabilmektedir. 

Çift koridor aksı ile çözülen yapı alt kütlesi yukarı doğru teraslar ile küçülerek tek koridor aksına inmektedir. Yapının kütlesinde yaratılan bu teraslar; kantin, yemekhane, seminer odaları, yönetim gibi birimlerle birleştirilerek kullanıcılar tarafından aktif kullanımı sağlanmıştır. Yapı ana giriş saçağında ve acil saçağında yaratılan dinlenme alanları iç mekândaki dinlenme alanlarının bir uzantısıdır. Yapı, kullanıcıların, farklı noktalardan dış ortama ve temiz havaya kolayca ulaşabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Yapının dış cephesinde ahşap, alüminyum ve GRC Kullanılmıştır. Yapının çevresi ile uyumlu, bünyesindeki fonksiyonları çevresine yansıtan, varlığını ortaya koyan sade ve yalın bir dilli vardır.

Hastane bünyesinde ameliyathane,  erişkin yoğun bakım, yeni doğan yoğun bakım, doğumhane, görüntüleme merkezi, laboratuvarlar, muhtelif muayene odaları, estetik merkezi, diş merkezi, geleneksel tıp merkezi ve 70 yatak kapasiteli hasta odaları, mutfak, yemekhane, kafeterya, seminer odaları gibi sosyal mekanlar bulunmaktadır ve 26.500 metrekare kapalı alanı kapsamaktadır.