Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Sabri Paşayiğit Mimarlık

Erciyes Üniversite Hastaneleri içerisinde yer alan Çocuk Hastanesi birimine ek olarak yapılan Çocuk Hematoloji ve Onkoloji birimi, Türkiye'nin en büyük ve en kapsamlı Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi olarak tüm ülke için büyük bir önem arz etmektedir. 

Proje alanı, Erciyes Üniversitesi Hastanesi sınırları içerisinde, Başkent Ankara’ya yaklaşık 4 saat uzaklıkta yer almaktadır. Şehirde bulunan toplam 5 hastaneden, çocuk onkoloji birimine sahip yalnızca 2 hastane bulunmakta ve bunlardan bir tanesi özel hastane statüsündedir. Bu bağlamda; Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji ünitesine bağlı olarak yapılan Çocuk Hastanesi, Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı projesi olarak büyük önem teşkil etmektedir.

 

TASARIM YAKLAŞIMI

Proje alanında yapılan analizler sonucu, tasarımda 5 önemli noktaya dikkat edilmiştir. Bunlar;

•        Alanın hem otobüs hem de tramvay duraklarına yakın olması dolayısıyla, giriş ve çıkışlar erişilebilir şekilde tasarlanmıştır.

•        Onkoloji Ünitesi, ana çocuk hastanesine bağlantılı olarak inşa edilmiştir.

•        Hasta odaları, çocuk oyun alanları ve ortak alanlar güneye; çekirdek ve giriş alanları kuzeye yönlendirilmiştir.

•        Hastane içerisinde sağlıklı tedavi uygulanabilmesi için hepafiltreli alanlar yapılmıştır.

•        Ana tasarım felsefesi, çocuklar için sıcak bir ev ortamı oluşturmaktır. Bu doğrultuda çocuk dostu, renkli ve rahatlatıcı bir tasarım uygulanmıştır.

 

Fotoğraflar: Cemal Emden