Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
  • Anadolu Vakfı

  • HAS Mimarlık

  • 2005

Türkiye’de ilk kez, koruyucu hekimliğe yönelik, uluslararası standartta bir sağlık merkezi ünvanını taşıyan Anadolu Sağlık Merkezi, 2005 yılında açıldı. 

Anadolu Vakfı’nın girişimiyle ve ABD’li REES Associates Inc. ile tanınmış Türk mimarlık firması HAS Mimarlık Ltd’in. Tasarımıyla gerçekleştirilmiş olan proje ABD standartlarında sağlık hizmeti vermektedir. 200 dönümlük bir arsada gerçekleştirilen projede, koruyucu hekimlikten başlayıp, hastane, huzurevi ve son dönem evi kavramları da dahil olmak üzere entegre sağlık hizmetleri tüm açılımlarıyla ele alınmıştır. 207 yataklı genel amaçlı bir hastanenin yanı sıra, rehabilitasyon merkezi, huzurevi ve son dönem evi, projenin sağlık hizmetlerine yönelik yapılarıdır. Projede ayrıca, 240 öğrencilik hemşirelik yüksek okulu, 360 öğrencilik sağlık teknisyenliği yüksek okulu ve 600 öğrenci kapasiteli yurt binası, hastalar ve yakınları için 150 odalı bir otel ile hemşire lojmanları bulunmaktadır.

Yerleşme planı, arsanın, sağlık, eğitim ve konaklama olarak üç bölümde değerlendirilmesi esasına göre tasarlanmıştır. Bu üç bölümü, arsanın ortasında bulunan, bir su öğesiyle zenginleştirilmiş geniş yeşil alan birleştirir. Binalar arasındaki geniş açıklık binaların deniz manzarasından engelsiz yararlanabilmesini sağlar.

Fotoğraflar: Serdar Şamlı